Hüseyin Cevahir

Hüseyin Cevahir 1945’de Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde doğdu. 1965-1969 yılları arasında yükselen gençlik mücadelesinin önderlerindendi. SBF-Der başkanlığı yaptı, TİP’te çalıştı. Kuruluşundan itibaren THKP-C içinde yer aldı. Önce Geçici Komite’deydi, sonra kalıcı Komite’de yer aldı. 1 Haziran 1971 günü Mahir Çayan’ın yaralı olarak ele geçtiği Maltepe’de öldürüldü. Cevahir gençlik mücadelesinde yer alışından başlayarak devrimci hareketin örnek bir kadrosuydu. Bu kitapta ideolojik ve edebi yazılarından “Kalın Çizgilerle Edebiyatımızın Dünü”, “Küba Devrimi Üzerine” ve “Doğu Anadolu Raporu” bir araya getirilmiştir.
(Arka Kapak)

Kitabın Künyesi
Hüseyin Cevahir
Hüseyin Cevahir
Gökkuşağı Basın Yayın
İstanbul, 1997
78 sayfa

Hüseyin Cevahir’in Hayatı
Hüseyin Cevahir, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi’nin (THKP-C) kurucuları arasında yer alan sosyalist militan. 1947’de Tunceli, Mazgirt ilçesine bağlı Yeldeğen köyünde doğdu. Yüksek öğrenim için Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi. Bu dönemde sosyalist hareket içerisinde yer alan Hüseyin, SBF Fikir Kulübü’ne katıldı. Fikir Kulüpleri Federasyonu’nun Dev-Genç’e dönüşüm sürecinde Mahir Çayan’lar ile birlikte hareket etti. Akabinde aynı ekiple birlikte THKP-C’nin oluşumunda yer aldı.
THKP-C’nin 1971 yılında başlattığı silahlı mücadeleye geçiş evresinde etkin rol aldı. Mahir Çayan ile birlikte Ankara’dan İstanbul’a geçerek burada eylemlerine devam ettiler. Bunların arasında Kadir Has’ın evinden alınarak fidye karşılığı serbest bırakılması ile İsrail başkonsolosu Ephraim Elrom’un öldürülmesi eylemleri vardır.
29 Mayıs 1971’de, İstanbul-Maltepe’de, Mahir Çayan ile birlikte saklandıkları ve Sibel Erkan isimli bir genç kızı rehin aldıkları evde kuşatıldılar. 3 gün süren kuşatma 1 Haziran sabahı keskin nişancı, deniz binbaşı Cihangir Erdeniz’in, perde arkasında nöbet tutan Hüseyin Cevahir’i vurması ile son buldu. Evden ölü olarak çıkartıldığında vücudunda 23 kurşun vardı. Çayan ise yaralı olarak ele geçirildi.
Sanat ve kültür üzerine yayınlanmış çeşitli yazıları yanında, Küba Devrimi üzerine de bir yazısı bulunmaktadır.
Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCseyin_Cevahir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here