Üçüncü Dünya Sineması ve Batı – Roy Armes

Roy Armes, nitelikli kitabı ?Üçüncü Dünya Sineması ve Batı?da, Üçüncü Dünya?da film yapımına odaklanıyor. Konuyu irdelerken, Üçüncü Dünya kuramcılarının ve eleştirmenlerinin çalışmalarına verdiği zengin referanslarla da öne çıkan kitap, bu sinemanın ortaya çıkmasını sağlayan toplumsal, kültürel ve ekonomik bağlamı ele alarak açılıyor. Çalışmanın devamında da, Üçüncü Dünya?da film yönetimi ve yapımının teori ve pratiği; ayrıca Hindistan Yarımadası, Doğu ve Güneydoğu Asya, Latin Amerika, Ortadoğu ve Afrika gibi ulusal film endüstrileri irdeleniyor. Zahit Atam?ın kapsamlı bir önsözle katkıda bulunduğu kitabın son bölümünde ise, Yılmaz Güney, Satyajit Ray, Yusuf Şahin, Glauber Rocha, Ousmane Sembene ve Jorge Sanjinés gibi Üçüncü Dünya ülkelerinin dünya sinemasına armağan ettiği yönetmenlerin üretimleri ele alınıyor.

Tanıtım Bülteni
Üçüncü Dünya Sineması ve Batı kitabı, batının dışındaki sinema üretiminin ilk kapsamlı ve teorik çalışmasıdır. Üçüncü Dünya sineması ele alınırken belirli isimler üzerinden bir bütün olarak marjinalleştirilir. Ama Roy Armes yıllarını verdiği bu kitapla sömürgeleştirilmiş ülkelerdeki aydın / sanatçı tarihini gün ışığına çıkardı.

Çünkü kitap incelendiğinde rahatlıkla görülebilir ki batıdan çok farklı olarak Üçüncü Dünya’da aydın sanatçı ve siyasal kimlikler tek bir potada eriyordu. Dahası Üçüncü Dünyalı sanatçıların kendi seslerini bulması ciddi bir politik aydınlanmanın ardından geliyordu.

Üçüncü Dünya Sineması ve Batı, kültürel kimlikleri batılı ülkeler tarafından bastırılmış ve piyasa içinde kültürel dolaşımı batılı şirketler tarafından kontrol edilmiş bu ülkelerde, üretim yapan sanatçının ayakta kalabilmek için nasıl bir alternatif dolaşım ağı kurmak zorunda kaldığını anlatan teorik bir çalışmadır.

“Yıllardır, tek kitap formatında hiçbir çalışma Üçüncü Dünya Sinemasına genel bir giriş yapma görevini yerine getiremiyordu. Roy Armes’ın Üçüncü Dünya Sineması ve Batı adlı eseri ilk önce bu boşluğu doldurdu ve sonra büyük bir ayıbı kapattı. Çünkü varlıklarını şu ya da bu nedenle reddettiklerimizin sesini bize duyurabildi. Bu kitap Üçüncü Dünyaya karşı eleştirel olmadan önce, onlara derin bir sevgi besleyerek, kapsamlı bir tarih çalışması yapmıştır, bastırılmış ve ötelenmiş ülkelerin tarihini, coğrafyasını, direnişini ve çığlığını birbirine karıştırarak çok önemli bir tarih kesitini gün ışığına çıkarmıştır.”
Robert Stam
Cineaste

Kitabın Künyesi
Üçüncü Dünya Sineması ve Batı
Roy Armes,
Çeviren ve yayıma hazırlayan: Zahit Atam,
Kapak Tasarımı:Cafer Çakmak
Doruk Yayımcılık,
sinema,
İstanbul, 2011, 1. Basım
612 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here