İyi ve Kötü (1.Kitap) – Brigitte Labbe, Michel Puech

İyi nedir? Kötü nedir? Kötü bir şeyi, kötü olduğunu bal gibi bilsek de yapabilir miyiz? Örneğin, biri için iyi olan, diğer herkes için iyi midir? İnsanlar,”bu senin iyiliğin için” dediklerinde, gerçekten o iyi bir şey midir? Peki, kafede bulduğumuz bir parayı cebimize atmak mı iyidir; kafenin sahibine vermek mi, yoksa ortaya çıkıp, “Kim para kaybetti?” diye bağırmak mı? Çıtır Çıtır Felsefe dizisinin bu ilk kitabı, çocukların sıkça karşılaştıkları olayları örnekleyerek en temel iki kavramı tartışıyor. Bunu yaparken de, öncelikle önemli olanın doğru sorular sorarak düşünmek olduğunu vurguluyor.

“Çıtır Çıtır Felsefe” dizisi, yaşamı, dünyanın işleyişini anlamaya çalışan çocuklara yardımcı olacak temel sorularla kurgulanmış kitaplardan oluşuyor. Dizi, bilginin değerini; kavramlar, sorunlar üzerine kafa yormanın önemini ve yöntemini ortaya koyuyor.
Her birinde farklı bir temel konunun ele alındığı bu kitaplar, çocukların karşılaşacakları kavramsal sorunları nasıl düşünüp irdeleyebileceklerinin, nasıl farklı farklı cevaplar oluşturabileceklerinin başarılı örnekleriyle dolu. Doğru düşünebilmenin yollarını, hayatın içinden birçok küçük örnekle tartışmaya özendiren dizi, özellikle 4, 5 ve 6. sınıflar için ideal.

Kitabın Künyesi
İyi ve Kötü,
Brigitte Labbe, Michel Puech
Çevirmen : Azade Aslan
Günışığı Kitaplığı
(8-12 yaş)
Basım Tarihi : 10 – 2008
Sayfa Sayısı : 40

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here