Yaşam ve Ölüm (17.Kitap) – Brigitte Labbé, Michel Puech

Tüm dünyada çocukları felsefeyle buluşturan Çıtır Çıtır felsefe dizisinin Fransa?da yayımlanan ilk kitabı ?Yaşam ve Ölüm?, çocukların çok küçük yaşlardan başlayarak sorguladığı bu iki kavramı tartışıyor.
Yaşam deyince aklımıza gelenler, yaşama hakkı, canlılar dünyasında insanın yeri, yaşamda ölümün yeri gibi başlıklarla çok yönlü bir anlatım sergileyen Labbé?in örnek olaylar, durumlar ve diyaloglarla öyküleştirdiği ve Jacques Azam?ın karikatür tadındaki rengârenk resimleriyle süslediği ?Yaşam ve Ölüm?, ülkemizde birçok okulun en çok önerdiği kitaplar arasında yer alıyor.

Tanıtım Yazısı
Tüm dünyada çocukları felsefeyle buluşturan özgün dizi Çıtır Çıtır Felsefe’nin Fransa’da yayımlanan ilk kitabı Türkçe’de! Dizinin ülkemizde yayımlanan bu 17. kitabında, yazar Brigitte Labbé, çocukların çok küçük yaştan başlayarak sorguladığı iki gerçeği, ?yaşam? ve ?ölüm?ü tartışıyor.
Labbé, hangi yaşta olursak olalım, belki de bizi felsefi düşünceye en çok ve en sık yaklaştıran bu hassas konuyu, çok yönlü bir anlatımla ele alıyor: Yaşam deyince aklımıza ne gelir, canlılar dünyasında insanın yeri nedir, yaşama hakkı bizler için ne ifade ediyor, neden ölümden korkuyoruz, ölümün yaşam içindeki yerini nasıl tanımlarız gibi birçok soruyu, günlük yaşamda sıkça karşılaştığımız örnek olaylar, durumlar ve diyaloglarla öyküleştiriyor.
Doğduğumuzda, giysimiz de, rolümüz de yoktur. Rollerimizi kendimiz uydurur, hayatımızı kendimiz biçimleriz. Daha önce hiç kimse bizim gibi oynamamıştır. Hayatımız biriciktir, başka hiçbir yaşama benzemez. Kendi seçtiğimiz yolda benzersiz bir yaşam sürdürür ?kişilik? denen şeyi oluştururuz. Günün birinde öldüğümüzde başkalarının anılarında yaşamaya devam eden de, işte bu kişiliktir

Kitabın Künyesi
Yaşam ve Ölüm
Yazan: Brigitte Labbé, Michel Puech
Resimleyen: Jacques Azam
Türkçe yayın editörü: Müren Beykan
Türkçesi: Azade Aslan
Günışığı Kitaplığı
Renkli resimli
1. ve 2. baskılar: 2010
40 sayfa

1 YORUM

  1. Bu kitap hayatımdaki en güzel kitap. Serisi de var hepsi bir harika. Unutmayın ki her yeni kitap yeni bilgiler yeni dünyalar sunar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here