Jurgen Kuczynski ‘nin Hayatı

Dünyaca tanınmış bir toplumbilimci olan Profesör Jurgen Kuczynski işçi sınıfı tarihçilerinin öncülerindendir. Bu alanın en yetkin uzmanlarının başında gelen ve araştırmalarıyla bütün dünyada haklı bir üne kavuşan Jurgen Kuczynskinin yaşamının ana çalışma konusu işçilerin durumunun tarihini araştırmak olmuştur.

Jurgen Kuczynski, 1904’te Almanya’nın Elberfeld eyaletinde dünyaya geldi. Bir bankacı, Rene Kuczynski’nin oğludur. Kuczynski, Berlin üniversitesinde felsefe ve maliye üzerine okudu. 1925’te ekonomi dalında doktora çalışması yaptı. 1926 ve 1929 yılları arasında ABD?de ekonomi alanında teorik ve pratik çalışmalarda bulundu. Amerika Emek Federasyonu bünyesinde işçi sınıfı üzerine çalışmalarda bulundu.

Kuczynski, 1930 çalışmada Almanya Komünist Partisi?ne katıldı, 1933’te Naziler iktidara gelince 1936’ya kadar Nazilere karşı yeraltında siyasi çalışmalarda bulunmak için Almanya’da kaldı. Daha sonra Britanya’ya gitmek zorunda kaldı. 1945 Kuczynski, Berlin’e döndü ve 1946’da Sosyalist Birlik Partisine katıldı. Humboldt üniversitesinde ekonomik tarih enstitüsünü kurdu. Doğu Alman parlamentosuna milletvekili olarak seçildi.
40 ciltte işçi sınıfı tarihini yazdı. Daha sonra ise Demokratik Sosyalizm Partisine katıldı. 6 Ağustos’ta 1997 Berlin ?de öldü.

Kuczynski, kapitalizmde işçi sınıfının tarihini yazdı ve her zaman insanın geleceğinin sosyalizmde olduğuna inandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here