Kadın Sineması – M. Şehmus Güzel

Film şenlikleri içinde Kadın Filmleri Uluslararası Festivali en eskilerinden biri. Sinemada kadın ustaları, kadın yönetmenleri, senaryo yazarı kadınları, yapımcı ve da?ıtımcı kadınları, sinema sanayiinin diğer kollarındaki kadınları tanımak için iyi bir fırsat. Böylece, örneğin Fransa’da montaj dalında kadınların ço?unlukta olduğunu ö?renmek olası. Kadın yönetmen ve ürettikleri film sayısının arttığını da.
Kadın-erkek, kadın-kadın ilişkilerine farklı bir bakış: Kadınlar bize, dünyaya ve kendilerine bakıyorlar: Kadına, kadınlık durumuna, kadınların mücadelesine özgün yaklaşım. Kadın dünyasında bir gezinti. Anne-çocuk, baba-çocuk ilişkileri, ailede kadının konumu, kadının siyasi, sendikal, derneksel eylemleri, faaliyetleri.
Tarihe kadın yaklaşımı: Anılara sahip çıkabilmek için film üretmek: Uzak ve yakın “topraklarda”, kişisel ve ortak hafızalarda yol almak/yolculuk yapmak. Yaşanılan çağa tanıklık etmek için. Türkiye, Bulgaristan, Arnavutluk, Rusya, Yunanistan, Avusturya, Avustralya, Ingiltere, Brezilya, Güney Kore, Japonya, Fransa, Finlandiya, Nikaragua, Norveç, Yeni Zelanda, Zimbabwe, Namibya kadın sinema ustalarını biraz daha yakından tanımak için.”

Kadın Sineması, M. Şehmus Güzel
Pêrî Yayınları, Sayfa: 96

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here