Karl Jaspers: Bir Nevi Otoportre (1966) | Türkçe Altyazılı

Alman filozof Karl Japers, felsefe ve psikoloji bağlamında önemli eserler vererek özellikle varoluşçuluk akımı kapsamında kendisinden sonra gelen birçok düşünür ve yazarı etkilemiş bir isimdir.


Hukuk eğitimi alarak akademik kariyerine başlayan Jaspers, daha sonra bu bölümü bırakıp tıp okumaya karar vermiş ve sonrasında da psikoloji alanında çalışmalarını yürütmüştür. İlerleyen yıllarda felsefe çalışmaları da yapmaya başlayan Jaspers, insanın benliğini inşa edebilmesi için ölüm, ıstırap ve suç karşısında yürüteceği savaşın niteliğine dikkat çeker. Özgürlüğün bu bağlamda birey için öneminin altını çizmenin yanında “mutlak”a yönelmiş olan bir varoluşun “aşkın” olanı kavrayabileceğini ve bu bağlamda hakiki bir ahlak kurabileceğini de belirtmektedir.

Gelgelelim, Karl Jaspers bu ve benzeri hiçbir görüşünü 1966 tarihli 45 dakika süren bu televizyon programında açıklamaz. Onun yerine kendi yaşamından bahseder sadece ve aslına bakılırsa bu bakımdan çevirisini yaptığım bu kayıt daha bile değerli görülebilir. Nitekim Jaspers’ın kendi ağzından çocukluğunu, gençliğini, ailesini, üniversite yaşamını ve kariyerini dinleyebiliyoruz.

Jaspers kendi yaşamından parçalar anlatırken, aslında bir yandan da onun düşünce sisteminin nasıl oluştuğunu öğrenme şansını elde ediyoruz. Okyanusun değişken sonsuzluğundan, kendi vücudundaki kronik hastalığa, okuldaki yalnızlığından üniversitedeki özgürlük savaşına değin pek çok meseleyi doğrudan kendisinden duymak ve tüm bunları onun fikirleriyle ele alarak düşünmek, sanıyorum ki oldukça önemli ve değerli bir şeydir.

Açıkçası Türkiye’de pek takip edilen ve bilinen bir düşünür olmamakla beraber, böyle bir kaydı Türkçeye çevirmiş olmaktan içten içe gurur duyacağım diyebilirim. Umuyorum ki Jaspers’a ilgi duyan insanlar için güzel bir kaynak veya onunla tanışmak isteyenler için hoş bir başlangıç noktası olur bu çeviri.

Esen ve güzel kalın, en önemlisi de bu salgın günlerinde evde kalın.

Çeviren: Ümid Gurbanov
Patreon üzerinden bana destek olabilir ve böylece daha fazla kaydın Türkçeye kazandırılmasına katkı sağlayabilirsiniz.
Destek olmak için: https://patreon.com/umidgurbanov

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here