Köken Ağacı (Primat Davranışı İnsanın Toplumsal Evrimi İçin Ne Söyleyebilir?) – Frans B. M. de Waal

İnsanlaşmanın ardından gelen 2 milyon yılın izini süren bu kitapta bir çok primat uzmanı, aşktan töre cinayetlerine, insan davranışlarının evrimsel kökenini araştırıyorlar.
Australopiteklerden bu yana birçok farklı insan türü evrimleşti, ancak bunlardan sadece biri günümüze kadar yaşayabildi. Bizler, yani Homosapiens.

Şüphesiz insanlar diğer primatlardan çok farklıdır. Bu fark nereden gelmektedir? Evrimin hangi aşamasında diğer primatlardan radikal olarak ayrılmaya başladık? Hem dişinin hem de erkeğin rastgele cinsel ilişkide bulunmayı bırakmasına yol açan çiftler arasındaki bağın evrimini nasıl açıklayabiliriz? Bu ayrışmada genetik, çevresel ya da kültürel faktörler ne kadar rol oynadı? Köken Ağacı bu soruların yanıtlarını irdeleyen bilimsel bir çalışmaların bir özeti.

“Geçtiğimiz birkaç on yılda primat davranışları araştırmalarında büyük ilerlemeler elde edildi. Bu kitapta dünyanın en seçkin uzmanları bunların insan evrimini hangi yönde aydınlattıklarını anlatıyor.”
-Jane Goodall-

“Büyüleyici bir derleme…”
– Laura Spinney, New Scientists-

İster insanın kökenlerini merak ediyor olun, ister diğer hayvanların yaşamlarını; bu kitap, doğadaki en yakın akrabalarımızla ilgili şu anki görüş ve araştırmaların harikulade bir bileşimi.
-Susan Okie, Washington Post Book World-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Köken Ağacı
(Primat Davranışı İnsanın Toplumsal Evrimi İçin Ne Söyleyebilir? )
Frans B. M. de Waal
Alfa Basım Yayım Dağıtım / Bilim Dizisi
Yayın Yönetmeni : Mustafa Küpüşoğlu
Kapak : Begüm Çiçekçi
Dizi Editörü : Kerem Cankoçak
Çeviri : Dilek Eylül Dizdaroğlu
İstanbul, Eylül 2013, 1. Basım
370 s.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here