Çoklu Evrenler (Kuantum Fiziğinin Evrenleri) – John Gribbin

Evrenimiz birçok evrenden sadece biri midir?
Modern fiziğin en büyüleyici gizemleri bize bunu gösteriyor gibi. Diğer evrenlerin bizden önce geldiği, bizimkinin yanı sıra süzüldüğü veya bizimkini yansıttığı ne kadar imkansız gözükse de buna dair kanıtlar şaşırtıcı biçimde ikna edicidir.

Şaşırtıcı ve karmaşık fikirleri en basit ifadelerle anlatmadaki yeteneğiyle bilinen ünlü bilim yazarı ve astrofizikçi John Gribbin, Çoklu Evrenler kitabında okuyucuyu gerçekliğin sınırlarına doğru sıra dışı bir yolculuğa çıkartıyor. Kuantum fiziği, termodinamik, sicim teorisi ve Evren’in doğası hakkındaki en yeni araştırmaları ele alarak, güncel kozmolojiye yaptığı bu harikulade gezinti aynı zamanda yerleşik bilim dünyasının ötesine, teorik fizikçilerin daha henüz sormaya başladığı hayret verici sorulara doğru yol alıyor.

Eğer evrenimiz üç boyutlu ve sonsuz ise, nasıl başka bir şeyin içinde olabilir? Bu alternatif evrenlerin birine seyahat etmek mümkün müdür? Parçacıklar oraya her an seyahat ediyorlar mıdır? Bilim adamları ona seyahat edemeden nasıl Çoklu Evrenin varlığını kanıtlayabiliyorlar?

“Popüler bilim şahaser.”
-Sunday Times- (London)

“Gribbin her şeyi çok sade bir üslupla anlatıyor, tek bir denklem kullanmadan,”
-David Goodstein-
The New York Times Book Review
(Tanıtım Bülteninden)

KİTABA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kitabın Künyesi
Çoklu Evrenler
(Kuantum Fiziğinin Evrenleri)
John Gribbin
Alfa Basım Yayım Dağıtım / Bilim Dizisi
Yayın Yönetmeni : Mustafa Köpüşoğlu
Kapak : Ferah Perker
Dizi Editörü : Kerem Cankoçak
Çeviri : Emin Karabal
İstanbul, 2012, 1. Basım
255 s.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here