M. Şehmus Güzel ile Türkiye İşçi Hareketi Tarihi üzerine söyleşi (1)

boyun_eğmeBoyun Eğme dergisinin Perşembe 21 Nisan 2016 tarihli 29. Sayısında Korhan Ege ve Osman Çutsay’ın sitemiz yazarlarından M. Şehmus Güzel ile yaptığı « Türkiye İşçi Hareketi Tarihi üzerine söyleşi »nin birinci bölümü « Dipten gelen dalga kesilemiyor… » başlığıyla yayınlandı. İkinci bölümü önümüzdeki hafta sunulacak söyleşi M. Şehmus Güzel’in şubat ve mart 2016’da yayınlanan “Türkiye’de İşçi Hareketi Tarihi 1908-1984” (İmge Kitabevi Yayınları, Ankara) ile “İşçiler Örgütleniyor (1939-1950) » (TÜSTAV Sosyal Tarih Yayınları, İstanbul) başlıklı kitaplarına ilişkin.

Bu vesileyle yazar Türkiye’de işçilerin de, işçi hareketinin de bir Tarih’i olduğunu kitaplarında nasıl ispatlamaya çalıştığını aktarma olanağı buluyor. Geçmişten gelen deneyimlerin günümüze nasıl taşındığını da, hangi işçi önderlerinin, hangi işçi örgütlerinin yol gösterici roller oynadığını da. İşçi Hareketi Tarihi konusunda emek harcamak isteyen genç tarihcilere ve çiceği burnunda bilim kadın ve adamlarına kimi önerilerde de bulunuyor. Yazar bir yerde « Bu iki kitap aslında, özünde, temelinde birbirini tamamlayıcı nitelikte. Hem akraba, hem yoldaş… » diyor.

KİTABIN KÜNYESİ
Türkiye'de İşçi HareketiTürkiye’de İşçi Hareketi
(1908-1984)
M. Şehmus Güzel
İmge Kitabevi / Siyaset Dizisi
Türkçe
319 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 14 x 21 cm
İstanbul, 2016

Bu çalışmanın asıl hedefi, Türkiye’deki işçi hareketi tarihinin belli bir dönemini genel çizgileriyle özetlemek, yüz yılı aşan bir geçmişe sahip Türkiye işçi hareketindeki sürekliliğin peşine düşmek ve varılan noktanın tarihsel kaynaklarına ulaşma yollarını aramaktır.

Bu hedefe ulaşmak için de, sürekliliği yaratan unsurların, çevre koşullarının, kadın ve erkeklerin, gençlerin, çocuk işçilerin, işçi eylemleri içinde yer alan doğal önderlerin, işçi örgütlenmelerinin dikkatle izini sürmek gerekir.

Grevlerin nasıl örgütlendiğini araştırmak, grev ve diğer işçi eylemlerinin yasa koyucuyu ve siyasi iktidarları etkilediği noktaları bulmak, düzenlenen gösteri, yürüyüş ve benzeri eylemleri incelemek, sendikal hakların tanınmasındaki gelişmeleri araştırmak ve anlamak gereklidir.

Bu kitabın taşıdığı iddia budur: Bugün veya başka bir gün, ama bir gün mutlaka…

KİTABIN KÜNYESİ
işçiler örgütleniyorİşçiler Örgütleniyor 1939-1950
Yazarı: M. Şehmus Güzel
Yayınevi: Sosyal Tarih Yayınları
Yayın Yeri: İstanbul
Yayın Yılı: 2016

Türkiye’de işçi örgütlenmesinin, Avrupa ve Batı ülkelerindeki işçi sendikacılığıyla kıyaslanınca, azgelişmişliğinin ya da başka bir deyişle gelişememiş olmasının altında ne gibi etkenler yatmaktadır? İktidarların bu konudaki uygulamaları nelerdi ? Neler yaptılar? İşçi örgütlenmesi üzerinde baskı var mıydı? Geçmiş yılların işçi örgütlenmesi, işçi deneyimleri unutturulmak istenmiş midir?

İşte, 1940’lı yıllardaki işçi örgütlenmesini araştırma konusu olarak seçtiğimde yanıtlamak istediğim birkaç soru. Bu çalışmada en önce bu sorulara ve benzerlerine yanıt aramayı amaçlıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here