Maksim Gorki: Sustum; dilimdekileri değil, yüreğimdekileri söyleyememekten.

maksim gorki1. Yalan olduğunu bilsen dahi, inanacaksın insanoğluna.Yani dinleyeceksin onu, ne için yalan söylediğini anlamaya çalışacaksın. Bazen yalan insanın özünü gerçeklerden daha fazla açığa vurur.

2. Her şeylerini söylemiş, konuşacak hiç birşeyi kalmamış olanların suskunluğu ne kadar acı ve korkunçtur. Sözlerine henüz başlamamış olanlarsa, kolayca rahatça susabilirler.

3. Yoruldum; ayağımın değil, yüreğimin götürdüğü yerlere gitmekten. Sustum; dilimdekileri değil, yüreğimdekileri söyleyememekten.

4. Uzayıp giden hayat yolunda, yolumuzun kesiştiği insanlar bizim için önemlidir. Yıllar sonra kimisi tebessümle hatırlanır, kimisi de acı bir yüz ifadesi ile.

5. Kötülük her yerdeydi ve kimse nedenini bilmiyordu! Bilinmeyen bir yerde, bir örümcek gibi oturuyor; ördüğü görünmez ağlar yaşamı sımsıkı sarıyor ve bu ağın güçlü düğümleri her yerde hissediliyordu.

6. İnsanların ruhunu öldürüyorlar anne. İşte asıl cinayet bu. Utanılacak bir cinayet bir takım silahlar çıkartıyorlar, insanları öldürüyorlar ve bunu yapanlara devlet diyorlar.

7. Yaşlılık durmadan arkamızdan çekiştiren ve bizi sevmeyen birini andırır…

8. Ne güzel gülüyorsun Andre! Oysa çok gülenlerin yüreğinde keskin bir acı saklıdır.

9. Diğer insanlar gibi düşünmeye, onlar gibi yaşamaya, onlar gibi hissetmeye başlasanız da fark etmiyordu. Bu sefer de böyle davrandığınız için sizi kınarlardı. İnsanoğlu işte…

10. Düşüncelerini önyargılar zincirinden kurtaranlar için hapishane diye bir şey yoktur. Örneğin biz, gerekirse taşları bile zorlarız ve taşlar, biz istediğimiz için dile gelirler.

11. İnsan kılığına girmiş hayvansı ” yol arkadaşlarıyla ” çepeçevre sarılı yaşamak kaçınılmaz olduğu sürece yaptığımız her şey üfürükle yıkılacaktır.

12. Sık sık görüyordum ki, insanların merhamet ve sevgisi yalnız lafta kalıyor, uygulamada ise kendileri de farkında olmadan, hayatın genel kurallarına uyuyorlardı.

13. Biz hayatın arka avlusundan gelmiş olan fakirler, en ön sıraya geçebilmek için öğrenmek, durmadan öğrenmek zorundayız.

Maksim Gorki

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here