“Maraş Kıyımı” Temmuz ayının kitabı seçildi.

  Dünya Yazarlar Birliği PEN Türkiye Merkezi, Aziz Tunç’un Belge Yayınevi tarafından basılan “Maraş Kıyımı” adlı eserini 2011 Temmuz ayının kitabı olarak seçti.
  PEN Türkiye Merkezi tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, 2 Temmuz 1993 Sivas katliamının “bütün vahşeti ve günümüze kadar gelen rezillikleriyle” hem trajik hem de utanç verici olduğu ifade edildi. Açıklamada, tarihimizin bir başka trajik olayının ise Maraş katliamı olduğu belirtilerek, “Bu kıyım 23-24 Aralık 1978’de Kahramanmaraş’ta yaşanmış, yaşatılmıştır. Alçakça planlanan ve bazı güçlerce desteklenen imha operasyonunda resmî açıklamaya göre yüzden çok yurttaşımız öldürülmüş, binden çok insan yaralanmıştır.
  Maraş kıyımı da öncekiler ve sonrakiler gibi geçiştirilmeye, hatta unutturulmaya çalışılmıştır. Ama hayata, topluma, doğru bilgilere, adalete ve geleceğe önem veren araştırmacılar daima vardır” denildi.

  Aziz Tunç’un kapsamlı araştırmalar sonucunda 500 sayfalık bir eser yazdığının ifade edildiği açıklamada, “Maraş Kıyımı” adlı eserin, kapağında belirtildiği gibi, katliamın 19. yüzyıl sonuna uzanan tarihsel arka planı ve anatomisi üzerine olduğu belirtildi.

  Kaynak: 2 Ağustos 2011 tarihli Cumhuriyet Gazetesi

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here