“Müthiş Kedi Komplosu” olayları çocukların çözdüğü bir dedektiflik hikayesi.

Çocukluğumda Enid Blyton’ın “Afacan Beşler” ve “Gizli Yediler” serileri vardı. Olayları çocukların çözdüğü bu dedektiflik kitaplarını çok severdim. Yeni baskılarını görünce şimdiki çocuklar adına da sevindim. Sadede dönersek, Çağla isimli kız çocuğunun anlatımıyla okuduğum “Müthiş Kedi Komplosu” olayları çocukların çözdüğü bir dedektiflik hikayesi.

Amerikan filmlerinde şehrin dışında, banliyö dediğimiz mahalleler vardır. Çocuklarını çılgın kalabalıktan uzakta, düzenli ve sakin bir ortamda büyütmek isteyen ailelerin dizi dizi evleri vardır bu mahallelerde. İsimler Türkçe olsa da “Müthiş Kedi Komplosu” işte böyle bir mahallede geçiyor.

Yukarıdaki açıklamadan da anlaşılacağı üzere kitap aslında daha önceden okuduğum “Sütlaçlar Firarda” kitabı gibi bir adaptasyon. Bu yöntemin çocuk kitapları için doğru bir yöntem olduğunu düşünüyorum. İsimlerin Türkçe versiyonları ile değiştirilmesi bence iyi bir fikir, çünkü yeğenimle yaşadığım deneyimden yola çıkarak söyleyebilirim ki; yabancı isimlerin çocuklar tarafından okunması zor oluyor, bu da kitaba yaklaşımlarını ve ilgilerini etkileyebiliyor.

Çocukluğumda Enid Blyton’ın “Afacan Beşler” ve “Gizli Yediler” serileri vardı. Olayları çocukların çözdüğü bu dedektiflik kitaplarını çok severdim. Yeni baskılarını görünce şimdiki çocuklar adına da sevindim. Sadede dönersek, Çağla isimli kız çocuğunun anlatımıyla okuduğum “Müthiş Kedi Komplosu” olayları çocukların çözdüğü bir dedektiflik hikayesi.

Olaylar; asabi, “ayak saldırganı” ve ailede 5 yaşındaki Tunç’tan başka seveni olmayan “Yeni Kedi”nin kayboluşuyla başlıyor. Hikayeyi anlatan abla Çağla 9 yaşında. Çağla’nın Candan isimli can arkadaşı da var, kedi araştırma ekibinde. Çağla ve Tunç’un evlerinin arka bahçesinde bir ekip kulübesi bile var.

Çağla ve Candan, evlerini birleştiren ama aynı zamanda bu iki kızın odasını birbirinden ayıran duvarın yıkılmasını isterken ve bu uğurda yazdıkları dilekçelerine imza toplamaya girişmişken, vahşi yaradılışlı, hareket eden her şeye saldırabilen Yeni Kedi’nin kayboluşunu fark eden Tunç, üzgün olduğu zamanlarda yaptığı gibi paltosunun kolunu çiğneyerek ekip kulübesine gelince iş kedi araştırmasına dönüşür.

Başucu kitabı olan “Özel Dedektifler İçin Pratik Bir El Kitabı” ve izlediği polisiye dizileri sayesinde diğerlerine göre uzman konumunda olan Candan konuya bir liste hazırlayarak başlar ve olaylar gelişir. Yolun başında oturan Nazlı Teyze ve Çağlaların evinin karşısındaki evde yaşayan İsmail Amca’nın da katılımlarıyla Yeni Kedi’nin izi sürülür ve ipuçları Kedili Kadın’ı gösterir.

Ve macera Yeni Kedinin ve mahallenin diğer kayıp kedilerinin bulunmasıyla da bitmez.

Basit bir macera kitabı olan “Müthiş Kedi Komplosu”, çocukların kitap okumasını kolaylaştırdığını düşündüğüm şekilde, yani bölüm bölüm yazılmış. Çağla ve Candan’ın gün içinde anlamını bilmedikleri kelimelere rastladıklarında sözlük araştırması yapması ve bu kelimelerin kitapta ayrı bir formatta verilmesi, kitabı okuyan çocukların da yeni kelime öğrenmesine yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca kitabın başında yer alan mahalle krokisini incelemek de olan biteni gözümüzde canlandırmaya yardımcı olacaktır.

“Müthiş Kedi Komplosu” ilgi çekici ve eğlenceli bir kitap. İçindeki resimler, yeni kelimeler, mahalle krokisi vesaire ile bir yetişkin olarak benim bile zevkle okumamamı sağladı. 224 sayfa olmasına rağmen çocukların keyifle okuyacakları bu kitabın aynı zamanda onlara araştırma, öğrenme zevkini aşılayacağını tahmin ediyorum.

Müthiş Kedi Komplosu
Özgün Adı: The Great Cat Conspiracy
Yazan: Katie Davies
Resimleyen: Hannah Shaw
Çeviri: Elif Dinçer
Yaş grubu: 8 – 14 yaş
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Eylül 2014, 224 sayfa

Perge Dündar
23-11-2014 http://ilerihaber.org/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here