Fareler sınır tanımıyor!

“Sakar Fareler” İş Kültür Yayınları’nın bir süredir bastığı bir seri. Elimizdeki ise: “Sakar Fareler Okulu Karıştırıyor”. Adından da anlaşılacağı üzere bir karmaşa kitabı. Hazar Akılbaş’ın arkadaşı olan Perver ve Miki Tamtam isimli fareler gayet iyi niyetli ve yardımseverler, en azından dostları Hazar’a karşı; ama iyi niyet, sakar olmalarına ve fütursuzca karmaşa yaratmalarına engel değil.

Hazar’ın patronu Bay Bağırtkan, ki kendisi isminin doğruluğunu kanıtlamak istercesine sürekli bağıran bir kişidir, günün birinde Hazar’ı Kayısı İlkokulu’na gitmesi için görevlendirir. Zira Bay Bağırtkan, ilkokulda o gün düzenlenecek olan Büyük Spor Festivali’ne onur konuğu olarak katılmaya karar vermiştir. Davet edilmemiş olmasına rağmen büyük bir “lütuf” göstererek festivale katılacak olan Bay Bağırtkan, Hazar’dan onur konuğu olacak olan kendisi için gerekli hazırlıkların yapılmasını sağlamasını ister.

Hazar’ın itirazlarına rağmen Perver ve Miki Tamtam, yanlarına Fil Boncuk’u da alarak Hazar’ın büyük çantasına yerleşmek sureti ile ona yardıma karar verirler. Hazar onları yanında götürmek zorunda kalır. Her şeyin kontrolü altında olduğunu zannederek zorunlu görevine girişir ama olaylar kontrolsüzce gelişir.

Fareler pek öyle içerikli bir kitap olmayabilir belki ama, sonuçta çocuklar için hoş ve eğlenceli. Hafif bir kitap olmasına rağmen “dikkat dağınıklığı” problemi yaşayan çocuklar için alıştırmaya dönüştürülebilir. Şöyle ki, kitabın içinde bazı kelimeler farklı punto ve şekillerde yazılmış. Mesela “okul” kelimesi, çocuğunuz okurken rastladığı okul kelimesine çarpı işareti koyabilir, bu ufak çapta bir dikkat alıştırmasıdır. Ya da bazı ses kelimeleri, örneğin,” Ah!”, “Şşşt” gibi kelimeleri de duyguları/durumları ifade etme şekilleri olarak vurgulanabilir ve bunları seslendirme oyunu oynanabilir.

Bu vesileyle çocuklarınızın kendi okuyacaklarını ve kitaplarını seçmelerine, elbette sizin gözetiminizde, fırsat tanımanız gerektiğini de hatırlatmak isterim.

KÜNYE: Sakar Fareler Okulu Karıştırıyor, Özgün Adı: The Clumsies Make A Mess Of The School, Sorrel Anderson, Çeviren: Ayşe Başcı, Resimleyen: Nicola Slater, Yaş Grubu: 8-12, İş Bankası Kültür Yayınları, Haziran 2014, 225 sayfa

Perge Dündar (Pedagog)
16-12-2014, http://ilerihaber.org/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir