Nazım Hikmet ‘Tabu ve Efsane’ – Ataol Behramoğlu

Ülkemiz şiirinin önemli isimlerinden Ataol Behramoğlu, Nâzım Hikmet üzerine yazdığı incelemelerini kitap haline getirdi. Evrensel Basım Yayın tarafından ?Nâzım Hikmet: Tabu ve Efsane? adıyla yayımlanan kitapta, Ataol Behramoğlu?nun, Nâzım Hikmet?in şiiri, tiyatrosu ve kişiliği üzerine incelemeleri yer alıyor. 216 sayfalık kitap, Nâzım Hikmet?in şiirini öğrenip anlamak, yaşamını yakından tanımak, dünya şiiriyle ilişkilerini görmek açısından kaynak niteliği taşıyor.
“Nâzım Hikmet, ülkemiz şiirini değiştiren, dünya şiirini etkileyen büyük bir şair. Ve bütün büyük şairler yazarlar gibi barıştan ve insanların sömürüsüz yaşayacakları bir dünyadan yana Büyük yazarlar, yazdıklarıyla, yaşamlarıyla, kişilikleriyle hep tartışmaların odağındadır. Günümüzün önemli şairlerinden Ataol Behramoğlu, bu çalışmasında, Nâzım Hikmet’in şiiri, tiyatrosu ve kişiliği üzerine incelemeleri yer almakta.
Nâzım Hikmet’in şiirini öğrenip anlamak, yaşamını yakından tanımak, Nâzım Hikmet’in dünya şiiriyle ilişkileri bakımından bilgi edinmek isteyenler için Ataol Behramoğlu’nun bu kitabı vazgeçilmez bir kaynak özelliği taşımaktadır.”

Nazım Hikmet ‘Tabu ve Efsane’
Yazar :Ataol Behramoğlu
Yayınevi:Evrensel Basım Yayın
Sayfa Sayısı:216
Basım Tarihi :Ekim 2008

Yorum yapın

Daha fazla İnceleme
Edebiyat Bilimi – Gennadiy Nikolayeviç Pospelov

"Edebiyat Bilimi", 1925 yılında bu yana estetik, sanat ve edebiyat bilimi üzerine çalışmalarını aralıksız sürdüren ünlü Sovyet edebiyat bilimcisi Prof....

Kapat