Nâzım Hikmet’in yapıtlarının haraç mezat satılığa çıkarılması hakarettir.

Dünya halklarınca insanlığın ilerici simgesi Nâzım Hikmet?in 1921-40 yılları arasında yazdığı şiirlerini kendi el yazısı ile yeniden derlediği, toplam 239 sayfa ve 74 şiirden oluşan defteri, bazı şiirlerini yazdığı müsveddeler haraç mezat satılığa çıkarıldı. Kapitalizme karşı mücadele etmiş hala da yapıtları ile mücadele eden Nazım Hikmet insanlığın ortak değeridir. Yapıtları da Dünya halklarına aittir.
Nazım Hikmet’in yapıtlarının açık artırma yoluyla satışının, değerimize hakaret olarak görmekteyiz.

Satan, alan ve bu satışı düzenleyip yönlendiren üçlü arasında geçen müzayede uygulaması, eşyaya biçilen değerin fiyat artırımlarıyla en yüksek değere ulaşması esasına dayanıyor. Müzayede, (Mezat) taşınır ya da taşınmaz malların açık artırma yoluyla alım ya da satımı anlamına geliyor. Günümüzde müzayede, kaynak dağılımının ve fiyatların piyasa katılımcıları tarafından verilen tekliflerle belirlendiği, açık kurallara sahip bir piyasa kurumundan başka bir şey değil.

Ankara’da 5 Aralık 2010 tarihinde Swiss Otel’de düzenlenen bir müzayedede Nâzım Hikmet?in el yazısı ile derlediği, “Sesini Kaybeden Şehir”, “Kerem Gibi”, “Güneşi İçenlerin Türküsü”, “Yaşamak Kasidesi”, “Gece Gelen Telgraf”, “Mavi Gözlü Dev”, “Minnacık Kadın ve Hanımelleri”, “Karıma Mektup” gibi 1921-40 yılları arasında yazdığı ünlü şiirlerini de içeren defteri yer aldı.

Nâzım’ın, “24- 1- 1937 Ankara 2” alınlığıyla başladığı ve bazı şiirlerinin altına tarih ve yer adı da koyduğu bu defterde, kendisine ait şiirlerin yanı sıra çeşitli Amerikalı şairlerden 4 şiir tercümesi de yer aldı. 1913 yılında, henüz 11 yaşındayken şiir yazmaya başlayan ve yazdıklarını bu tarz defterlere kaydetme adeti olduğu bilinen Nâzım Hikmet’in bu defterine 22 bin lira istendi. Ancak müzayedede bu deftere alıcı çıkmadı.

Nâzım Hikmet?in her birini “N.H.” yazarak imzaladığı müsvedde olarak yazdığı “Yanmamış Cigara” 1200 liradan, “Salkım Söğüt” 2 bin liradan, “Köylü şiirleri” 1500 liradan, “Nikbinlik” 800 liradan ve “Bayramoğlu” şiiri de 1500 liradan alıcı buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here