Neden Bazı Filmler Daha İyi – Burak Göral

?Neden Bazı Filmler Daha İyi?, Burak Göral?ın, anlatı sanatındaki ustalıklarıyla öne çıkan filmlerden yaptığı bir derleme. Scarface, Aliens, Kuzuların Sessizliği, Rezervuar Köpekleri, Batman Dönüyor, Çılgın Romantik, Leon, Speed, Esaretin Beaeli, Olağan Şüpheliler, Görevimiz Tehlike, Çığlık, Günbatımmdan Şafağa, Koş Lola Koş, Snatch, Gladyatör Göral?ın değerlendirdiği filmler.
Göral?ın, ağırlıklı olarak 1990?lı yıllardan seçtiği bu on altı film, sadece yapıldıkları dönemde değil, günümüzde de etkilerini sürdürüyor. Kitap, film izleme alışkanlıklarını geliştirmek isteyen gençler ile bu filmleri yeni bir gözle izlemek isteyen tüm sinemaseverlere önerilir.
“Bazı filmleri neden bıkmadan tekrar tekrar izleme ihtiyacı hissederiz? Neden bazı kahramanların diyaloglarını unutamayız? Neden bu filmler zamana karşı hâlâ sapasağlam ayakta dururlar? Ve bize neden meydan okurlar? Neden rüyalarımızı, ruhlarımızı ve hayallerimizi süslerler ki? Peki, “NEDEN BAZI FİLMLER DAHA İYİ?” Neden? On yılı aşkın süredir çeşitli gazete ve dergilerdeki yazılarıyla ve “Dostlarım: Al Pacino ve Sadri Alışık”, Hollyvvood” kitaplarıyla tanıdığımız Burak Göral, genç kuşak sinema yazarlarının öne çıkan ve en dikkate değer isimlerinden biri. Burak Göral bu kitabında işte o unutamadığımız filmlere farklı pencerelerden bir daha bakıyor.
İzlediğimiz ve gör(e)mediğimiz yerlerle ilgili yeni sayfalar açıyor.Elinizdeki kitapta ele alınan filmleri daha önce izlemiş olabilirsiniz. Ama okudukça bu filmleri tekrar izlemek isteyecek ve onların hangi anlatım modellerine dayanılarak yapılıp, neden iyi filmler olduklarını keşfedeceksiniz.” Tanıtım Yazısı

NEDEN BAZI FİLMLER DAHA İYİ – Burak Göral, Hayalet Kitap, sinema, 224 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here