Özel Yükseliş Koleji Tiyatro Kolu “ Yarış ” Anılar 1969 -1970 – Ayhan Hüseyin Ülgenay

Bir insan kendine bir yol çizip ona devam ederse artık ondan kurtuluş yoktur. Tiyatroyu kendime yol çizdiğimden, tiyatro çalışmalarım okulunda da devam etti. Lise son sınıfta Şubat ayının sonlarına doğru okulda bir oyun sahnelemeye karar verdim.Seçtiğim oyun;Abbot ve Holmes’in YARIŞ isimli oyunu, Türkçeye Salah Birsel (Ahmet Selahattin BİRSEL ) çevirmiş.Oyun daha sonra Devlet Tiyatrosunda da oynandı.Türkiye de ilk sahneye uygulayan biziz.Oyunun konusu ise şöyle;İşe giderken otobüste at yarışları tahminleri yapan saf bir adamın Gangsterler tarafından kaçırılıp zorla at yarışı tahminleri yapmaya zorlanmasını anlatan bir komedi. 1984 yılında ATLA GEL ŞABAN ismi ile filimi de çekildi.Rolleri Kemal SUNAL ile Nevra SEREZLİ üstlendi Yönetmeni Natuk BAYTAN.

Devlet Tiyatrosunda çalışırken İstanbul Efendisi isimli oyunda beraber rol aldığım ağabeyim Yıldıray AKINCI nın yanına giderek oyunu sahneye koymasını rica ettim.Ondan olumlu cevap alınca,Ali DEMİREL in yanına giderek bu düşüncemi kendisine anlattım yardımlarını istedim oda beni Lise Kısmı Tiyatro Bölümü Başkanı Edebiyat Öğretmeni Gülnar GÜVEN hanımın yanına gönderdi.Gülnar öğretmen çok olumlu bir insan okulda bu işlere yatkın tek eğitmen. Gülnar hanıma oyunla ilgili her şeyi organize edeceğimi söyledim. O nun da okulla ilgili olan işleri halletmesini rica ettim. Okulumuzun Müdürü Halil TURGUT Bey eski bir DP. Milletvekili 1960 senesinde Yassı Adada kalmış,Gülnar Hanım ondan da izin aldı. Mart ayının başında Gülnar hanım talebelere çalışmayı duyurdu katılmak isteyenleri tespit etti. Mart ayının ilk haftası Yıldıray AKINCI oyuncu kadrosunu tespit etti Oyunun provaları için mimari kısmın sahnesi tahsis edildi.Oyunun dekorlarını Yıldıray AKINCI çizdi dekorları da mimari bölümde bulunan marangozhanede yapılması kararı alındı. Böylece oyunun ön çalışmaları tamamlanmış oldu.Provalar 9.Mart da başladı oyunun kadrosu çok kuvvetli olduğundan çok kısa süren okuma provalarından sonra hemen sahne provaları başladı. 20. Mart da Gülnar Hanım, oyunda rol alan talebelerin ailelerinden tiyatro çalışmalarına katılmasında bir sakınca yoktur yazısı almasından sonra oyunun sahneye uyarlanması için hiçbir engel kalmadı. Oyunun kadrosu ise şöyle;

OYUN ; YARIŞ ( Üç perdelik komedi)
YAZARI ; Abbot ve Holmes ( Çeviri;Salah Birsel)
YÖNETEN; Yıldıray AKINCI

OYNAYANLAR;

ERWİN ; Ayhan ÜLGENAY
PATSY ; Cengiz ÇAMLIDAĞ
MABEL ; Engin UZER
AUDREY ; Gül ÇAKIROĞLU – Firuzan ŞAFAK
CLERANCE ; Enis SINDIR
CHARLİE ; Korkmaz ŞENLER
FRANKİE ; Tayfun ÇOBANOĞLU
HARRY ; Ender DEMİRGÜÇ
MOZES ; Faik ARTUK
ÇOCUK ; Serdar SİVRİOĞLU
GLORİA ; Zeynep SEVÜKTEKİN

Oyun çok sıkı çalışmaların sonunda 27 NİSAN 1970 gecesi saat;20.30 da yüksek kısmın sahnesinde Prömiyer yaptı.Ali DEMİREL oyunun bitiminde kapıda durarak oyunu seyretmeye gelen bütün misafirlerin elini sıkarak onlarla sohbet edip hatır sordu ve yolcu etti. Daha önce oynanan benim katılmadığım PAYDOS isimli oyunu yarım bırakıp çıktığı göz önüne alınırsa oyun vazifesini yapmıştı.Oyun üst üste dört gece oynadı.Mimari Bölümden gelen istekler göz önüne alınsa daha fazla oynayacaktı fakat okul idaresi dört geceyi uygun gördü.okul idaresi tarafıma 8 Mayıs 1970 tarihli 784 kayıt ile Halil TURGUT imzalı bir takdirname gönderdi.YARIŞ benim baş rol oynadığım ilk oyundu kendime güvenim iyice arttı. Artık reji yapmak istiyordum okulumun tiyatro kolunu dışardan yöneterek 1971-1972 öğretim yılında Cahit ATAY ın PUSUDA ve Anton Parloviç ÇEHOV un BİR EVLENME TEKLİFİ oyununu 1972-1973 öğretim yılında da Sabahattin Kudret AKSAL ın KAHVEDE ŞENLİK VAR isimli oyununu sahneye uyarladım. Kendi tiyatromu kurarken (As-Tek Çocuk Tiyatrosu) Ali Demirel’in yardımlarını görmüştüm kendime göre bir nevi borcumu da ödemiş oldum. 1973-1974 öğretim yılında Anıt tepe Lisesinde PUSUDA ve BİR EVLENME TEKLİFİNİ tekrar sahneye uyarladım.
NOT:Resimler kendi koleksiyonumdur.

[srizonfbalbum id=7]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here