Özgürce çizebilmek için hapse girmeyi tercih etti

Antalya’nın Serik ilçesinde yaşayan karikatür sanatçısı Mehmet Düzenli, çizimlerinde Adnan Oktar’a hakaret ettiği gerekçesiyle 3 ay 3 gün hapis cezasına çarptırıldı. 5 yıl denetim altında bulunacağından dolayı cezasının paraya çevrilmesini tercih etmeyen Düzenli, özgürce çizmeye devam edebilmek için hapis yatmaya karar verdi.

20 yıldır gazete ve dergilerde karikatür çizen Mehmet Düzenli, Adnan Oktar’a hakaret ettiği gerekçesiyle 3 ay 3 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Serik ilçesinde yaşayan Düzenli hakkında, karikatürlerinde hakaret ettiği gerekçesiyle 6 ay önce Oktar’ın avukatları tarafından dava açılmıştı. Serik 2. Asliye Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında Düzenli, “Oktar’ın kişisel haklara hakaret ettiği” gerekçesiyle 3 ay 3 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Düzenli, 30 karikatürde Oktar’a hakaret ettiği gerekçesiyle 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle hakkında dava açıldığını söyledi. Oktar ile şahsi herhangi bir sorunu bulunmadığını dile getiren Düzenli, karikatürlerinde Oktar’ın kişiliğine hakaret etmediğini, sadece televizyon programlarında kendisinin mehdi olarak ima etmesinin yanlış olduğunu anlatmak istediğini vurguladı. Dava sonucunda mahkemenin kendisine 3 ay 3 gün hapis cezası verdiğini ifade eden Düzenli, şöyle konuştu:
“Hakim, hapis cezasının paraya çevrilebileceğini bildirdi ama bu durumda 5 yıl içinde çizdiğim herhangi bir karikatürden dolayı ceza aldığım takdirde buna, yatmadığım eski cezam da eklenecekti. 5 yıl özgürlüğümü kısıtlamak istemedim, özgürce çizebilmek için 3 ay 3 gün hapis yatacağım. Cezaevinde ve hapisten sonra karikatür çizmeye devam edeceğim.”
(http://www.radikal.com.tr/, 10/04/2014)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here