Dünyanın ilk otistik süperkahramanı

Çizgi roman dünyasında bir ilk! Face Value Comics, dünyanın ilk otistik süperkahramanı Michael’ın maceralarını yayımladı. İlk sayı kısa sürede tükendi.

Olağanüstü süper güçleri olan, yükseklerde korkusuzca uçan ve dünyayı kurtaran kahramanlar sayısız çizgi romanın asıl kahramanları olarak zihnimizde yer etmiştir. Ama yeni yıldızımız çizgi romanlardaki bu klasik kahramanlardan biraz farklı.

Otizmli bireylere yardım etmek ve otizm farkındalığını arttırmak için çalışmalar yapan “Autism at Face Value” adlı organizasyon bir ilke imza attı. Matematiksel zekâya sahip ilk otistik süperkahraman Michael’ın ana karakteri olduğu bir seri oluşturdu. Hikâyede Michael’a otizmin farklı etkilerine sahip başka karakterler de eşlik ediyor.

Bir psikiyatrist ve çizgi roman yazarının ortaklaşa hazırladığı serinin ilk sayısı büyük ilgiyle karşılandı ve kısa sürede tükendi.

Face Value Comics, çizgi romanlar arasında ilk defa böyle bir kahramana yer verildiğinin altını çiziyor. Serinin yaratıcısı Dave Kot, bu kitapların insanların çevrelerindeki otizmli insanları daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını düşünüyor. Kot ve illüstratör Sky Owens otizmli karakter Michael’ın yaşadıklarını, üzüldüğünde onu kimin nasıl teselli edeceğini veya neden üzüldüğünü; buna diğer insanların nasıl bir tepki göstermesi gerektiğini çizimleriyle açıklıyor.

İlk baskı tükense de yazarın kişisel websitesinde kitabın dijital kopyasına ulaşmak mümkün.
(uzuncorap.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here