“Ritim ve dil becerisi ilişkili olabilir”

ABD’de yapılan bir araştırma okul öncesi çocuklarda ritim tutturabilme ile okumayı öğrenmeye hazır olma derecesi arasında ilişki olabileceğini ortaya koydu.
ABD’nin Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacılar, okulöncesi çocuklarda verili ritmi tutturabilme becerisinin, daha sonraki okuma becerilerini ne kadar iyi geliştireceklerinin göstergesi olabileceğini buldular.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan makalede, araştırmacılar ritim tutturma ve ses tanıma üzerine yaptıkları çalışmayı anlattılar. Böyle bir okumaya yatkınlık testinin, çocukların okumayı öğrenmeye başlamadan yapılabilmesi, her seviyedeki çocuğun okumayı daha iyi öğrenmesine yardımcı olabilir. Sözgelimi, çocuğun okuma güçlüğü bu şekilde erken teşhis edilebilirse, kendi durumuna özel bir programa konulabilir, ve uzun vadede daha iyi sonuçlar alınabilir. Aynı şekilde, okumaya dair sıradışı yeteneği olan çocuklar da, sıkılmalarını engellemek için hızlandırılmış bir programa alınabilir. Halihazırda, bunu gösteren bir test olmadığı için, ebeveynler ve öğretmenler çocuğun okuma yeteneklerini kendileri keşfediyorlar.

SENKRONİZE OLABİLENLERİN DİL BECERİSİ DAHA İYİ

Bu yeni çalışmada ise, araştırmacılar ritme eşlik edebilmenin böyle bir testin temelini oluşturabileceğini düşünüyor. Araştırmacılar 35 okul öncesi çocuk üzerinde yaptıkları deney şöyle:

Çocuklara oyuncak davul vererek, bir yetişkinin davula vuruşu ile senkron bir şekilde vurmasını istendikten sonra çocuklar senkronize olabilenler ve senkronize olamayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Aynı çocukların kafalarına beyin dalgalarını ölçen elektrodlar yapıştırıldı ve çocuklar araştırmacıların çaldığı, sadece ‘da’ ve ‘ba’dan oluşan sesi dinledi; daha sonra bu sesler biraz gürültü ile birlikte dinlendi. Sonuç olarak, ilk test sonucunda senkronize olabilenlerin, diğer gruba oranla ikinci kısımdaki sesleri daha yüksek bir hassaslıkla işlediği görüldü. Daha sonraki testlerde de senkronize olabilenlerin genel dil becerilerinin senkronize olmayanlara göre daha iyi olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, testin geçerliliğini anlamak için, grubu beş sene daha izlemeye devam edecekler.

İlgili makale:
Beat synchronization predicts neural speech encoding and reading readiness in preschoolers, Kali Woodruff Carr, PNAS, DOI: 10.1073/pnas.1406219111

(Kaynak:http://ilerihaber.org/, 27-09-2014)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here