Sarı İt – Reşat Enis

Sarı İt, edebiyatımızın ilk işçi romanlarındandır. İşçi sınıfının toplumsal hayata ağırlığını koyduğu, grevlerin filizlenip serpildiği bir dönemi, 1960’lar Türkiyesini konu alır. İşçilerin, yaşadığı semtler, aile ilişkileri, günlük yaşayışları, aşkları.. canlı, çarpıcı diyaloglarla örülü akıcı bir dille tasvir edilir.

Sarı İt, işçi sınıfının hayat koşullarını belgelemekle kalmaz, 1960’ların genel ortamını, egemen sınıfların ve iktidarın politikalarını da gözler önüne serer.
Sarı İt, edebiyatımıza hem konularıyla hem de bu konuları işleyişiyle yenilikler getirmiştir. İşçi sınıfının içinde boy verip geliştiği ortamı, bu ortamın ürünü olarak, kanlı canlı özellikleriyle işçileri çok iyi anlatan bir eserdir. (Tanıtım yazısı)

?Sarı İt romanıyla da malesef henüz hiçbir yazarımızın el sürmediği, belki de sürmeye cesaret edemediği, topluca mücadele etme bilincini vermektedir… Reşat Enis masa başında oturup yazmamış eserini. Sıvamış paçaları, girmiş grevin içine onlarla gülmüş, onlarla ağlamış…? Zihni Anadol

Kitabın Künyesi
Sarı İt
Reşat Enis
Evrensel Basım Yayın / Roman Dizisi
Baskı Tarihi: 2002
336 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here