Selahaddin ve Kürtler (Haçlılar Döneminde Bir Topluluğun Kavranması) – Boris James

Boris James’in “Selahaddin ve Kürtler, Haçlılar döneminde bir topluluğun kavranması” adlı kitabı Avesta yayınları arasında çıktı.

1169 yılında, fethedilen Mısır’da, Suriye ordusunun bir Kürt emiri, Selahaddin, amcasının ardından vezirliğe yükselir. Kudüs’ün Franklardan geri alınmasıyla İslam dünyasının en ünlü sultanı haline gelen Selahaddin artık, Yemen’den Mısır’a ve Suriye’den yukarı Mezopotamya’ya kadar yayılmış bir hanedanlığın sürekliliğini sağlayacaktır. Mısır vezirliğinden, 1193’da ölümüne dek Türk, Arap, Kürt, İranlı gibi birçok halktan önemli şahsiyetlerle çalışan Selahaddin’in kadrosunda, özellikle Eyyubi Devleti kurumlarında ve Suriye-Filistin ve Cezire’nin tüm toplumsal katmanlarında Kürt devlet adamları çok önemli aktörler olmuşlardır. “Selahaddin dönemi Kürtleri kimlerdi? “Arap-Müslüman araştırmacılar tarafından nasıl değerlendirilmişlerdi? “Selahaddin’in egemenliğindeki rolleri neydi?” Diğer topluluklarla nasıl ilişkilenmişlerdi? “Nereden geliyorlardı?”Orijin bölgeleriyle olan bağları neydi?
“Selahaddin ve Kürtler” bu sorulara cevap arama girişimidir.

Selaheddîn û Kurd

Kitêba Boris James a bi navê “Selaheddîn û Kurd, Têgihiştina civakekê di dema xaçparêzan de” di nav weşanen Avesta de derket. Kitêb ji aliyê Nazli Bilgiç ve ji fransî bo tirkî hatiye wergerandin.
Di sala 1169an Misir hate fetihkirin û mîrekî kurd ê fermandarê ordiya Sûriye, piştî apê xwe bû wezîr. Ew Selaheddînê Eyyûbî bû. Piştî bajarê Qudsê ji frankan bi şûn de hate wergirtin, Selaheddîn di alema îslamî de bû kesê herî naskirî. Xanedaniya wî ji Yemenê ta bi Misrê, Sûriye û bakurê Mezopotamya belav bû. Di dezgayên dewleta Eyyûbî, Sûriye, Filistîn û Cezîrê de kurd, xwedî roleke girîng bûn.
– Kurdên dema Selaheddîn kî bûn?
– Lêkolînerên ereb-misilman wan çawa dinirxînin?
– Di desthilatdariya Selaheddîn de rola wan çi bû?
– Pêwendiya wan bi civak û derûdorên din re çawa bû?
– Ji kû dihatin?
– Pêwendiya wan bi welatê ji hatine re çawa bû?
“Selaheddîn û Kurd” li bersiva van pirsan digere.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Selahaddin ve Kürtler
(Haçlılar Döneminde Bir Topluluğun Kavranması)
Boris James
Çeviri: Nazlı Bilgiç
Avesta Yayınları / Kürt Araştırmaları Dizisi
Kürtçe,Türkçe
İstanbul, Ekim 2011, 1. Basım
184 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Kürt Edebiyatı
Balkan Yarımadasında Kürtler – Ali Husein Kerim

Kürtlerin "resmî tarih tezî" oluşturma şansları bile olmamıştır. Çünkü tarih bilincinin oluşmasını sağlayacak tüm birikim ve verilerden mahrum bırakılmışlardır. Ancak...

Kapat