Tarihin Küresel Tarihi – Daniel Woolf

Öğrencilerin, antik Yunan ve Çin’den kolonyal Amerika ve 17. yüzyıl Japonya’sına ve bugüne kadar tarihsel pratiğin çeşitliliğini anlamasını sağlayacak bir küresel tarih çalışması. Konu kutuları ve zaman çizelgeleri sayesinde öğrenciler anahtar başlıkları ana hatlarıyla çıkarabilecek ve bunlarıgenel anlatı içindeki yerlerine oturtabilecekler.Kapsamlı metin alıntıları ve resimler, toplumların geçmişi yorumlama ve yansıtma biçimlerindeki farklılıkları göstererek tarihsel teori ile pratiği birbirine bağlamaktadır. Kitap boyunca yinelenen temaların gelişimi, tarihin tarihinin tutarlı bir anlatımını oluşturmak için öğrencilere, belli başlı tarihçiler ve metinlerin ötesine geçmeleri için yol göstermektedir.

“İlk çağlardan bugüne uzanan tarihsel yazımın tarihi üzerine kapsamlı bir cilt ve gücünü engin kültürler arası yaklaşımından alıyor. Okunmayı hak eden bu kitabın, karşılaştırmalı düşünce tarihi ile tarih yazımı dersleri ve seminerlerinde okutulmasını şiddetle tavsiye ederim.”
-George G. Iggers, Buffalo Üniversitesi, New York Eyalet Üniversitesi-

“Woolf’un kitabı tarihin tarihinin gerçek bir küresel çalışmasını sunuyor; geçmişe çoklu yollar üzerine vurgu yaparken Avrupamerkezcilik ile bugüncülüğün çifte tehlikesinden kaçınmak için ciddi bir girişimde bulunan duru ve dengeli bir sentez.”
-Peter Burke, Cambridge Üniversitesi-

“Dünya tarihçiliğinin derya gibi, kapsamlı bir tarihi. Bu alanın önde gelen uzmanlarından olan Woolf, Avrupa ve ABD’nin yanı sıra Afrika, Yakındoğu ve Uzakdoğu’yu da dahil ederek kronoloji ve coğrafyayı kaynaştırmış ve önerdiği çözüm de gayet iyi işliyor. Küresel tarihi tek bir ciltte toplama adına cüretkâr ve etkili bir çaba.”
-Donald R. Kelley, Rutgers, New Jersey Eyalet Üniversitesi-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Tarihin Küresel Tarihi
Daniel Woolf
Alfa Yayıncılık / Tarih Dizisi
Yayın Yönetmeni : Mustafa Küpüşoğlu
Kapak : Begüm Çiçekçi
Çeviri : Mehmet Moralı
İstanbul, 2014
600 s.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here