Tehlikeli Oyuncaklara Dikkat! – Faiz Cebiroğlu

Çocuğun gelişiminde oyunun anlam ve önemi üzerine çok durdum. Oyunlarda kullanılan materyallerin ve oyuncakların, duyu, hayal, devinimsel ve bir çok alanda çocukların gelişiminde oynadıkları önem üzerine görüşlerimi yazdım. Yazıyorum. Ama unutulmaması gereken önemli bir başka nokta daha var, bu da; bazı oyuncakların çocukların sağlığı için ciddi tehlikler taşıdıkları gerçeğidir. Ama ne yazık ki, biz aileler, bunları düşünmeden, çocuklarımıza çeşit çeşit oyuncaklar alıyoruz. Ve / ve ne yazık ki, bazı oyuncaklar, çocukların sağlığı için büyük tehlikler oluşturuyor, oluşturmaktadır.

Çocukların severek oynadıkları plastik bebeklerde, arabalarda, hayvanlarda, el çantalarında v.b. oyuncaklarda böylesi tehlikeleri görmek mümkün. Çocuklar için tehdit oluşturan oyuncakları kontrol etmek için, bazı ülkelerde çeşitli komiteler oluşturulmuş?Çevre ve Sağlık Bakanlıkları kurulmuş. Böylesi komiteler olmasına rağmen, son yapılan kontrollerde, Mattel firmasının ürettiği oyuncaklarda, yine çocuk sağlığı için zararlı olan oyuncaklar ürettiği açığa çıktı. Bunun üzerine, Mattel firması, Avrupa piyasalarından 8.217 oyuncağının geri çekilmesine karar verdi.

Bu bağlamda, Mattel firmasın ürettiği oyuncaklardan alan varsa, aşağıda isimlerini vereceğim oyuncakları tekrar kontrol etmeleri yerinde olur, diyorum:

– Fischer Price Geotrax Rail and road ( bu oyuncakta sağlık için tehlike arzeden: arabalardaki motor).

– Barbie Dream Puppy House Playset ( sağlık için tehlike arzeden: köpek oyuncağı)

– Barbie Dream Kitty Condo Playset ( sağlık için tehlike arzeden: kedi).

– Barbie Table and Chars Kitchen Playset ( sağlık için tehlike arzeden: mutfak araç ? gereçleri ve köpek oyuncağı).

– Barbie Bathtub an Toilet Playset ( sağlık için tehlike arzdeden oyuncak: kedi).

– Barbie Living Room Playset ( sağlık için tehlike arzeden: kedi)

– Barbie Desk an Chair Bedroom Playset ( sağlık için tehlike arzeden oyuncak: köpek)

– Barbie Living Room Playset ( sağlık için tehlike arzeden: el çantası).

Mattel firması, dünya genelinde 844 bin oyuncağını geri çektiğini belirteyim. Ama tüm uyarılara karşın Mattel firması, hâlâ çocuk sağlığı için zararlı oyuncaklar üretmeye devam ediyor.

Değişik ülkelerde, Çevre ve Sağlık Bakanlıkları, piyasalara sürülen oyuncakları kontrol etmelerine karşın, ne yazık ki, gene satılmakta olan bazı oyuncaklarda sağlığa çok zararlı maddeler var.. En zararlı maddeler, tekstil, metal ve özellikle plastik oyuncaklarda görülüyor.

Plastik oyuncaklarda kullanılan ?phthalates? maddesinin sağlık açından son derece zararlı olduğunu hemen belirteyim. Bu madde çocuklarda hormon bozukluğu ve kansere sebep olmaktadır. Phthalates, plastikten yapılan oyuncakları ?yumuşak? hale getirmek için kullanılıyor? Yeri gelmişken hemen yazayım: Phthaletes tehlikesinden kaçınmanın ilk yolu: Yumuşak plastik yapılı oyuncaklar yerine, katı, sert yapılı oyuncakları tercih etmek, satın almak en doğrusudur.

Oyuncak alırken dikkat edilmesi gereken noktalar var:

Bir: Kokulu, şiddetli kokulu oyuncakları satın almamak.

İki: Yumuşak değil, ama sert plastikten yapılan oyuncakları tercih etmek.

Üç: Phthalates içeren oyuncaklardan uzakta durmak

Dört: Oyuncak etiketlerinde eklenen CE-markasının olup olmadığını kontrol etmek.(CE-markası yoksa oyuncağı satın almamak gerekiyor. Zira CE- markası, Avrupa?da ve hemen hemen dünya genelinde, oyuncakları teftiş eden bir kurulun eklediği ve ?oyuncak sağlığa zararlı değildir? markasıdır).

Bunlara ek olarak şunları da yazayım; satın alınan oyuncakları çocuklara vermeden önce, onları ?havalandırmakta? ve ?yıkamakta? çok büyük yarar vardır, diyorum.

Evet, çocuk gelişiminde oyun ve oyunda kullanılan oyuncaklar önemlidir. Ama önemli olan bir başka nokta da, bazı oyuncakların sağlık için son derece tehlike arzettikleri gerçeğidir. Bunu da göz önünde bulundurarak, çocuklarımızı sağlık açısından da korumakla yükümlü olduğumuzu unutmamak gerekiyor.

Faiz Cebiroğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here