Tüğün – Serkan Işın “Maruz kaldığı saldırının faili ve kurbanı olarak şair, en uç noktada ‘görsel şiir’e doğru koşmaktadır.”

Şair Serkan Işın’ın ‘Tüğün’ü, kendisinin 2002-2007 arasında yazdığı düzyazılardan oluşuyor. Kitapta yer alan yazılar daha önce Varlık, Kitap-lık, Yasakmeyve, Kökler, Atlılar, Heves, Siyahî gibi dergilerle, zinhar.com isimli internet sitesinde yayımlanmıştı. “Maruz kaldığı saldırının faili ve kurbanı olarak şair, en uç noktada ‘görsel şiir’e doğru koşmaktadır,” diyen Işın’ın bu yazıları, görsel şiiri masaya yatıran, buna dair sorular sordurtan ve bu sorulara cevap arayan nitelikte. Şiir eleştirisi konusuna iyi bir katkı diyebileceğimiz ‘Tüğün’, modern hayatın şiirde yarattığı değişimleri, bu değişimlerin hem görsel, hem işitsel ve hem metinsel anlamda şaire sunduğu yeni cepheleri, olanakları araştırıyor.

Türk şairi herhangi bir teknolojik aygıt ile yazı adına deneye girişmiş midir? Kendi başına yekpare bir teknolojik aygıt hâline gelen modern şehirde şair figürü, dönüştürülebilir simgesel alanlar peşinde koşmaktan yorulmamış mıdır? Maruz bırakıldığı saldırının faili ve kurbanı olarak şair, en uç noktada ?görsel şiir?e doğru koşmaktadır. Cevap verme isteği saldırının tüm katmanlarına karşı büyük bir zenginliğe dönüşebilir. Kime, neye saldırdığının farkında olmak için arada bir geriye bakmak gerekiyor. Arada bir geriye bakmak hem teorik düzeyi hem de muğlak ve aynalı cepheleri ile şiir tarihi tarafından ?okunmamış hatalı sektörleri? de gözden geçirmek demek. Modern şehir hiç değişmeyenlerle, sürekli değişenler arasında şairi, edebiyatın malzemelerini sorgulamaya itmektedir. Böylece şiir, dil olarak hem görsel hem işitsel hem de metinsel olarak gündelik hayat içinde şaire yepyeni cepheler açacaktır. Arka Kapak Yazısı

Serkan Işın’ın Hayatı
Serkan Işın 1976’da İstanbul’da doğdu. İlk şiiri Düşlem’de yayınlandı. Bunun dışında şiirleri Kitap-lık, Atlılar, Kökler, Uç, Varlık, Yom, Yasakmeyve vb. gibi birçok dergide de yayınlanmaya layık görüldü. Mizan dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Zinharı 2003 yılında kurdu. Kısa sürelerle Eylül Öykü, Yasakmeyve, Babıali Kültür (sadece 1 sayı çıktı) gibi dergilerde editörlük yaptı. 2008 yılından itibaren Hakan Şarkdemir, Osman Özbahçe ile Karagöz Edebiyat isimli dergiyi çıkarmaya başladı.
Tek adet üretilen ilk görsel şiir kitabı, “Kuantum Sinide Kahvaltı”yı, 2008 yılında tamamladı.

Diğer Eserleri:
Metropol Aşkları (şiir, Liman Yayınları, 1999)
İki Şehir Arası Gece ve Şeyler (şiir, İnkılap Yayınları, 2000)
Nesnevi (Şiir, Can Yayınları, 2002)
Hz. Hubble?ın Rüyaları (şiir, Yom Sanat, 2005)
Tüğün (Eleştirel denemeler, Ebabil Yayınları, 2007)
Bonus (şiir, YKY, 2007)

TÜĞÜN
Serkan Işın, Ebabil Yayınları, eleştiri, 219 sayfa
Ankara, 2007

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir