Varolmanın Hafifliği (Fizikte Birleşik Kurama Doğru) – Frank Wilczek

“Evren eskiden olduğu şey değildir, göründüğü şey de değildir.”

Kundera’nın Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği’nin bilimsel versiyonu olan bu kitapta Wilczek, Kundera’nın yapmaya çalıştığını fizik alanına aktarıyor: Gerçekliğin derin yapısının anlamına varmak ve Varlığın yalnızca dayanılabilir değil aynı zamanda büyüleyici görünmesini sağlamak. 2004 Nobel Fizik Ödülü sahibi Frank Wilczek, kütlenin tanımından başlayarak, kara deliklerden kuarklara kadar tüm evreni kucaklayarak Varlığın kökenine inmeye çalışıyor. Evren nedir? Neden hiçbir şey olmaması yerine biz varız? Bütün bunların anlamı nedir? Evrimle “tasarlanmış” sinyal işleme araçlarına sahip olan insanların oluşturduğu dünya modelleri Evreni ne kadar anlayabiliyor? Aynı zamanda modern bir fizik tarihi içeren kitapta CERN deneyleri de yer almakta.

“21. yüzyılda parçacık fizikçileri yeni bir Darwin’in ortaya çıkıp parçacıkların kökenlerini açıklamasını umuyor. Bu kitap yeni bir Türlerin Kökeni değil, ama şüphesiz yeni bir Beagle Yolculuğu”
– Freeman Dyson, New York Rewiev of Books-

“Harika bir kitap? Atom -altı fizikte Wilczek’ten daha yetkin birini bulmak zordur.”
-Times Higher Education Supplement-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Varolmanın Hafifliği
(Fizikte Birleşik Kurama Doğru)
Frank Wilczek
Alfa Yayıncılık / Bilim Dizisi
Yayın Yönetmeni : Mustafa Küpüşoğlu
Kapak : Aslı Sezer
Editör : Kerem Cankoçak
Çeviri : Neziha Bahar
İstanbul, 2014
300 s.

Yorum yapın

Daha fazla Bilim
Nükleer Enerji Çözüm Değil (Ne Küresel Isınmaya, Ne De Başka Bir Şeye) – Helen Caldicott

Dünyaca ünlü aktivist ve yazar Helen Caldicott, ilk defa Türkçe'ye çevrildi. Üstelik çok yeni bir eseriyle. Dilimize Nükleersiz aktivisti Korol...

Kapat