Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz – Aziz Nesin

Yaşar Ne Yaşar Ne YaşamazYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin’in 1977 yılında yazdığı bir romandır. Aziz Nesin bu eseriyle 1978’de Madaralı Roman Ödülü’nü almıştır.
Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşamaz’ı önce radyo oyunu olarak yazdı. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirdi. Israrlar üzerine senaryosunu yazdı; çoğu tiyatrocudan olduğu gibi, bu kez de filmciden telif hakkını alamadı. Bir haftalık gazetede çizgi romanı yayımlandı. Ardından televizyon senaryosunu yazdı. Aziz Nesin okurların isteği, çevrenin baskısı artınca sonunda Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz romanını yazdı.
Kitabın giriş yazısını kaleme alan Meral Çelen bu büyük ilgiyi Yaşar Yaşamaz’ın ağzından şöyle açıklıyor:
‘… Ünümün bu kadar yaygınlaşmasına, beni bu kadar sevmenize ilk zamanlar akıl erdiremiyordum ama şimdi biliyorum artık… Nasıl hepimizde biraz Don Kişot’luk varsa, demek biraz da Yaşar Yaşamaz’lık varmış… Başıma gelenler yabancınız olsaydı, sever miydiniz beni, arar mıydınız? ‘

Yaşar Yaşamaz, bedenen yaşamakta, ancak nüfus kayıtlarında yaşamıyor gözükmekte, kendisinin 1915’te şehit olduğu yazmaktadır. Bütün her şey, babasının okula kayıt için başvurmasında başlamıştır. Yaşar Yaşamaz kendisine bir nüfus kâğıdı çıkartmak için mücadelelerinde pes eder ve Ayşe’den, yani resmi olarak olmasa da imam nikâhlı karısından, olan oğluna nüfus kâğıdı çıkarmak için mücadelelerine başlar. Yaşar Yaşamaz ölü gözüktüğünden oğlu da olamayacağı nedeniyle bu çocuğa nüfus kâğıdı çıkartılamaz, bunun yüzünden cinnet geçirir ve hapishaneye atılır. Tüm başından geçenleri hapishanede anlatmaya başlar.

Aziz Nesin’in “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” kitabında 116?117. sayfasında geçen bir şiir.

Bir kara talih kovaladı beni
Umutlar verdi oyaladı beni
Onulmaz yerimden yaraladı beni
Sarsın yaramı çağırın Annemi!

Bir döksem derdimi denizler taşar
Anlatsam yargıca, yargıç da şaşar
Hakkımı arasam ölmüşsün derler
Vergiye salgıya bu ölü yaşar

İsterse bulunur kitapta yeri
Hazret-i İsa’yı gösterir diri
Bu sözü söyleyen sorulsa dersin
Yaşarken Yaşamaz garibin biri…

Kitabın Künyesi
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz
Aziz Nesin,
Nesin Vakfı,
İstanbul, 2006,
3. baskı,
343 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here