1950 Sonrasında Hikâyecilerimiz – Asım Bezirci

1950 Sonrasında Hikâyecilerimiz yirmi iki hikâyeciye ilişkin incelemeler ile onlardan altısıyla yapılmış konuşmaları içeriyor. İncelenen hikâyecilerimiz; Vüs’at O. Bener, Nezihe Meriç, Tahsin Yücel, Muzaffer Buyrukçu, Demirtaş Ceyhun, Demir Özlü, Ferit Edgü, Orhan Duru, Leyla Erbil, Sevim Burak, Tarık Dursun K., Afet Ilgaz, Şükran Kurdakul, Metin İlkin, Nahit Eruz, Adnan Özyalçıner, Erdal Öz, Bekir Yıldız, Füruzan, Tomris Uyar, Necati Tosuner ve Necati Güngör. Kendisiyle konuşma yapılanlar ise Orhan Kemal, Demir Özlü, Sevim Burak, Adnan Özyalçıner, Behiç Duygulu, Saadet Timur ve Necati Tosuner.
Türk hikâyesinin son yarım yüzyılına damgasını vurmuş hikâyecilerimizin büyük bir bölümü nesnel/bilimsel bir yöntem ve görüşle ele alınıyor, eserleri çözümlenip eleştiriliyor. Bu eleştirilerin edebiyat tarihimize bir katkısı olacağını ve okurlar ile öğrenciler kadar hikâye yazarlarımızı da ilgilendireceğini umuyoruz.
Tanıtım Yazısı

Kitabın Künyesi
1950 Sonrasında Hikâyecilerimiz
Asım Bezirci
Evrensel Basım Yayın
Basım Tarihi: 2003
263 Sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Edebiyat Haberleri, Eleştiri Kitapları, İnceleme
Televizyon Öldüren Eğlence / Gösteri çağında kamusal söylem – Neil Postman

Televizyon bir cazibe merkezi olarak hayatımızın baş köşesine oturdu. Yirmi dört saat yayın yapan kanallarda tam bir görüntü sarhoşluğu yaşıyoruz....

Kapat