60 Yılın En İyi 10 Türk Filmi

Edebiyatçı, sinemacı, bilim adamı, eleştirmen, sanat tarihçisi ve sinema yazan gibi halkın ve okurun dışında oluşturulan, Türk sinema tarihinin “ilk büyük soruşturma “sı 1974 yılında yapıldı. Soruşturmanın konusu “60 yılın en iyi 10 filmi”nin seçimiyle ilgiliydi. ”

Başlangıcından bugüne (1914-1974) konusuyla. anlatımıyla ve oyun düzeniyle ulusal nitelikler taşıyan en iyi 10 Türle filmi hangileridir?” adlı bu “büyük soruşturma”, bir yıl sürdü. 128 kişinin görüşlerini kapsadığı soruşturmayı Agah Özgüç, Yedinci Sanat dergisi adına düzenledi. Doldurulan 128 soruşturma fişinin değerlendirilmesi, ünlü sinema dergisi Sight and Sound’un düzenlediği “Dünyanın En İyi 10 Filmi” seçiminde uygulanan sisteme göre yapıldı.

Ve ortaya sırasıyla şu filmler çıktı:

1) Umut (Yılmaz Güney)
2) Üç Arkadaş (Memduh Ün)
3) Susuz Yaz (Metin Erksan)
4) Hudutların Kanunu (Lütfi Ö. Akad)
5) Yılanların Öcü (Metin Erksan)
6) Beyaz Mendil (Lütfi Ö.Akad)
7) Ağıt (Yılmaz Güney)
8) Kanun Namına (Lütfi Ö. Akad)
9) Gurbet Kuşları (Halit Refığ)
10) Kızılırmak-Karakoyun (Lütfi Ö. Akad)

Ve “60 yılın en iyi 10 filmi’nden dördü Lütfi Ö. Akad ustanındı. Akad, bu listede olmayan 1973’de “Gelin”, 1974’de “Düğün” ve 1975’de çektiği “Diyet’1e bir “içgöç sorunu” üzerine kurduğu bir “üçleme” sunacaktır. Ve Türk sinemasında gerçekleştirilen, birbirine bağlı bir “ilk üçleme”dir bu.

Agah Özgüç
Başlangıcından Bugüne Türk Sinemasında İlkler
Yılmaz Yayınları A. Ş.
Birinci Baskı: Aralık 1990

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here