Ah Şu Tasarımcılar – Gönül Topuz

ah_şu_tasarımcılar“Hayallerini Meslek Seçenler” deyince ilk akla gelecek meslek grubu hangisidir? Tabii ki tasarımcılar! Onlar sadece çocukluklarında değil, birer yetişkin olup mesleklerini yapmaya başladıklarında da hayal kurmayı asla elden bırakmazlar. Çünkü bir şeyi tasarlamak, o şeyi önce hayal etmekle başlar…

Çocukluk çağında kurdukları hayalleri geleceğe taşıyanların öykülerini anlatan çizgi roman serimizin ikinci kitabına iki tasarımcı konuk oluyor: Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Büşra ve Moda Tasarımcısı Başak… Onlar bir yandan mesleklerini tanıtırken, bir yandan da çocukluktan itibaren hayal kurmanın, merak etmenin ve yeni bir şeyler üretme heyecanının nasıl da önemli birer yetenek olduğunu bize gösteriyorlar.

“Moda nedir, bir kıyafet nasıl tasarlanır? Arabalardan mobilyalara, çevremizde gördüğümüz bütün bu ürünler ve eşyalar hangi aşamalardan geçerek bize sunulur?” diye merak ediyorsanız, bu soruların yanıtını elinizdeki çizgi romanda yine bizzat ustalarından alabilirsiniz.

AH ŞU TASARIMCILAR: ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMCISI VE MODA TASARIMCISI
Gönül Öztopuz
Final Kültür Sanat Yayınları
Yayın Tarihi: Mayıs 2015
Sayfa Sayısı: 56

GÖNÜL ÖZTOPUZ HAKKINDA
On beş yaşındaydı. Küçücük bir kâğıt parçasına iki amaç yazdı. Yıllar geçtikçe özellikleri, dış görünüşü, ilgi alanları ve sevdikleri değişti, fakat o kâğıt parçasına yazdığı iki amaç hiç değişmedi: “Bütün dünyayı görmek istiyorum. Yazar olmak istiyorum.” 2000 yılında arkadaşlarıyla birlikte çıkarmaya başladıkları ilk fanzinleri “Canabis” ve “Cut-up”ta yazılar yazdı, yıllar içinde çeşitli dijital fanzin ve blog oluşumlarında yer aldı. Dünya kadar mesleği oldu: Tenis hakemi olmak isterken mühendislik okudu. Ardından dünyayı dolaşma amacını gerçekleştirmek için yurt dışında ve gemilerde, turizm sektörünün çeşitli pozisyonlarında çalışmaya başladı ve bu dönem boyunca dünyanın çeşitli kültürlerini yakından tanıma şansı buldu. Dünyaya geldiği şehir olan İstanbul’a geri döndüğünde, son yüzyılın yarattığı birbirine benzemeyen iş kollarında çalışmaya ve yıllardır düşleyip tasarladığı çizgi romanını yazmaya başladı. En sevdiği çizgi romanların yayıncısı olan yayınevinde editör ve çevirmen olarak çalıştı. Bu süreçte bir iki ödül de aldı. Şu sıralar, yaptığı çevirilerle hayatını kazanıyor olsa da, yıllar önce yazdığı çizgi romanı ve diğer kitaplarını günün birinde raflarda gördüğü zaman hayatının en mutlu anlarını yaşayacağından hiç şüphesi yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here