Albert Camus ve Başkaldırma Edebiyatı “Başkaldırıyorum, o halde varız.”

albert camus ve başkaldırma edebiyatı“Başkaldırıyorum, o halde varız.”

“Hepimiz kendi içimizde kendi hapishanelerimizi, cinayetlerimizi, kendi yıkıcılığımızı taşıyoruz. Ama bunları dünyaya salmak bizim ödevimiz değildir. Bizim ödevimiz onlarla hem kendi içimizde hem de başkalarında savaşmaktır.”
Albert Camus

“Bazı eleştirmenler onun bazı kitapları üzerine neler söylemiş olurlarsa olsunlar, gerçek şudur ki, Camus genellikle çağdaşlarınca kuşağının en önemli yazarı sayılmış; hem bir sözcü hem de bir önder olmuştur. Ancak hiçbir zaman kendini beğenmişliğe ya da gösterişe kapılmamıştır. Savaştan sonra Fransa’da Fransız gençliğinin hangi yazarları okuduğunu anlamak üzere yapılan çeşitli incelemelerde Camus her zaman listenin başındaki iki yazardan biri olmuş, yirmi yaşından aşağı okuyucuların en çok okudukları Sartre ya da Malraux ile zirveyi zorlamıştır. Camus Avrupa’daki gençlerden olduğu gibi, dünyanın birçok yerindeki gençlerden de sık sık mektup alırdı. Bu mektuplar yapıtlarının bütün bir kuşağın sorunlarını ve özlemlerini görülmemiş bir açıklıkla anlattığını gösteriyordu.”

Albert Camus, 20. yüzyıl düşün dünyasına damgasını vurmuş sayılı birkaç aydından biridir. 1957’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Camus, tüm eserleriyle romanları, öyküleri, denemeleri, tiyatro yapıtları, politik yazıları- tutumu ve yaşamıyla menfaatperest olmayan bir aydın örneğini hakkıyla vermiştir. Albert Camus ve Başkaldırma Edebiyatı, Fransız varoluşçusu ve absürdizm (saçmacılık) akımının öncülerinden biri olarak tanınan Camus’yü ve ses getiren eserlerini derinlemesine ve en ince ayrıntılarıyla yorumlayan bir eser olması bakımından dikkat çekicidir.

Camus’yü sevenlerin, onu daha yakından tanımak, çözmek isteyenlerin zevkle okuyacağı bir kaynak kitap.
(Tanıtım Bülteninden)

KİTABIN KÜNYESİ
Albert Camus ve Başkaldırma Edebiyatı
Yazar: John Cruickshank
Çevirmen: Rasih Güran
Yayınevi : Zepros
Baskı Yılı: 2016
Sayfa Sayısı: 294
Dili: Türkçe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here