Albert Einstein hakkında 15 ilginç bilgi

Albert EinsteinAlbert Einstein deyince aklımıza hemen izafiyet teorisi ya da kendisinin dil çıkartırken poz verdiği fotoğraf gelse de kuantum fiziğini tanımlayan, atomun parçalanmasıyla muazzam derece enerji üretilebileceğini bulan Einstein, modern dünyanın şüphesiz en önemli isimlerinden biri.
Bilim tarihinin en önemli dahilerinden biri olan Albert Einstein hakkında birbirinden ilginç 15 bilgi…

1. 14 Mart 1879 tarihinde doğan Einstein hayata gözlerini Almanya’nın Ulm kasabasında saat 11:30′da açmıştır.

2.18 Nisan 1955 saat 01.15′te abdominal anevrizmanın patlaması sonucu tetiklenen iç kanama sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde 76 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

3. Ölümünün ardından Dr. Thomas Harvey Einstein’ın beynini çıkarıp incelemiştir ki bu inceleme için Einstein’in önceden verdiği bir izin yoktur.

4. Einstein ölümünün ardından gömülmek istememiştir. Bu istediğine uyularak bedeni yakılmış ve külleri bilinmeyen bir yere savrulmuştur.

5. Albert Einstein’in 18 Mart 1955 tarihinde yazdığı son vasiyeti üzerine tüm mal varlığı Kudüs’teki Yahudi Üniversitesi’ne bağışlanmıştır.

6. Kız kardeşi Maja’ya göre Einstein küçük bir çocukken yapbozlarla, bulmacalarla ve inşaat setiyle oynamayı çok severmiş, yaşı ilerledikçe ise bunların yerini en büyük tutkusu olarak kitaplar almış.

7.Hemen herkesin bildiği “Einstein okul yıllarında sınıfta kalmış, zaten hiç de başarılı bir öğrenci değilmiş.” Cümlesi şehir efsanesinden başka bir şey değil. Her ne kadar Einstein’ın okul yıllarında dil, çizim ve spor notları o kadar iyi olmasa da matematik ve doğa bilimlerinde başarılı bir öğrenciydi, ve hiç sınıf tekrarı yapmadı.

8.Einstein lise eğitimi İsviçre’nin Aaru şehrindeki Cantonal okulunda almıştır. Lisenin ardından ise 1896 -1900 yılları arasında İsviçre Teknik Akademisi’ne devam etmiştir.

9.İlk evliliğini 1903 yılında Mileva Maric ile yapmıştır. Çift 1919 yılında boşandıklarında iki çocuk sahibidirler. Boşanmanın ardından 4 ay sonra Einstein ikinci evliliğini kuzeni Elsa Löwenthal ile yapmıştır ve bu evliliğinden bir çocuk sahibi olmuştur.

10. Einstein’ın boyu hakkında kesin bir bilgi yok. İsviçre’deki kayıt defterinde 171.5 olan boy, 1923 tarihli pasaportta 1.75 olarak belirtilmiş.

11. Piyona ve keman çalabilen Einstein’in en sevdiği besteciler ise Mozart, Vivaldi ve Bach’tır.

12. Albert Einstein yüzme bilmezdi ve Tümmler isimli bir teknesi vardı.

13. Einstein sigara ve pipo içerdi ve doktorun yasaklamasına rağmen bu alışkanlığından vazgeçmedi. Bunun yanında sık sık olmasa da alkol de tüketirdi.
14. “En sevdiğin yazar kim?” sorusunun Einstein için kesin bir cevabı yoktu fakat Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşleri favori romanları arasındaydı. Bunun yanında David Hume’un İnsan Doğası Üzerime Bir Tez isimli çalışmasının gelişimdeki çok büyük yere sahip olduğunu aktarmıştır.

15. Endüstri mühendisi Hermann Anschütz-Kaempfe ve makine mühendisliği Profesörü Rudolf Goldschmidt ile jiroskopik pusulanın, Doktor Gustav Bucky ile bir işitme cihazının patentini alan Einstein’in toplamda 12 adet patenti vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here