Albert Einstein: Özgürlük olmadıkça ne Shakespeare, ne Goethe, ne Newton, ne de Pasteur var olabilir. (1933) | Video Türkçe Altyazılı

Albert Einstein, 3 Ekim 1933 yılında Royal Albert Hall’de yaptığı bu konuşmada Avrupa’daki krize dair korkusundan bahsediyor.

Çevirdiğim kesitte konuşmanın sadece çok ufak bir kısmı var. Tamamına dair bir kayıt bulamadım, ama aşağıya ekleyeceğim iki paragraflık bir kısmını buldum ki, bu paragrafın bir bölümü de videoa mevcut zaten.

“Entelektüel ve bireysel özgürlüğü bastırma tehdidinde bulunan güçlere karşı direnmek istiyorsak, neyin tehlikede olduğunu ve atalarımızın zorlu mücadelelerin ardından bizim için kazandığı özgürlüğe karşı ne borçlu olduğumuzu açıkça önümüze koymalıyız.

Özgürlük olmadıkça ne Shakespeare, ne Goethe, ne Newton, ne Pasteur ne de Lister var olabilir. İnsanlar için rahat evler, demiryolları, telgraflar, salgın hastalıklara karşı korumalar, ucuz kitaplar, kültür ve sanat zevki söz konusu olmazdı. İnsanları, yaşamın önemli gerekliliklerini üretmek için harcadığı devasa emeklerden kurtaran makineler olmazdı. Çoğu insan tıpkı Asya’nın antik despotizmi altındaki gibi köleleştirilmiş bir yaşam sürerlerdi. Özgür olan ve yaşamı değerli kılacak icatlar ve entelektüel işler üretenler yalnızca insanlardır.”

Çeviri: Ümid Gurbanov
Twitter: http://twitter.com/umidgurbanov
Blog: http://birnevidipnot.blogspot.com
Facebook: https://www.facebook.com/birnevidipnot
Vimeo: https://vimeo.com/umidgurbanov

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here