‘Alis Harikalar Diyarında’nın 1903 tarihli ilk sinema uyarlaması

Lewis Carroll, 1832 yılında bugün doğdu. Yazarın 152. doğum yılını, ünlü masalı “Alice’s Adventures in Wonderland”in (“Alis Harikalar Diyarında”) ilk sinema uyarlamasıyla kutluyoruz.

Bundan tam 152 yıl önce bugün dünyaya gelen Lewis Carroll (asıl adıyla Charles Lutwidge Dodgson), özellikle 1865 tarihli bir klasik olan Alice’s Adventures in Wonderland‘la (Alis Harikalar Diyarında) popüler kültürde bugün bile etkisini devam ettiren derin izler bıraktı.

Aynı zamanda bir matematikçi, mantıkçı ve fotoğrafçı da olan yazarın mantığı da bir anlamda tersyüz eden ve en az çocuklara olduğu kadar büyüklere de hitap eden bu sıradışı masalının ortaya çıkış öyküsü de oldukça ilginç. O yıllarda kullanılan fotoğraf makinelerinin çekimi tamamlaması için poz veren kişilerin uzun bir süre hareketsiz kalması gerekiyordu. Çocukların fotoğraflarını çekmeyi de çok seven Carroll, poz verirken sıkılmamaları ve hareket etmemeleri için onlara masal anlatıyordu. 7 yaşındaki Alice’in çekilen fotoğrafına baktığında küçük kızın dinlediği masaldan oldukça etkilenerek dalıp gittiğini fark eden yazar, Alice’in o anda neler hayal ettiğini çok merak eder ve bunu kurgulamaya başlar.(http://bonpurloryan.com/2015/01/27/alis-harikalar-diyarindanin-1903-tarihli-ilk-sinema-uyarlamasi/)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zeIXfdogJbA[/youtube]

Yorum yapın

Daha fazla Çocuk Kültür, Sinema
Heidi’nin ayakları neden çıplaktı? – Sevim Akyürek

Verdingkinder… Bu kelimeyi, “Sözleşmeli Çocuk” diye çevirsek de Türkçeye, kapsadığı karanlık ve acı öyküyü bilmeden anlamını açıklayamayız. Bu yazıda onlardan...

Kapat