?Barış Çocukları? adlı kitaba soruşturma

Kocaeli?de öğrencilerine Cebrail Sürücü?nün ?Barış Çocukları? isimli kitabını okutan öğretmene İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce soruşturma açıldı. İzmit Nuh Çimento İlköğretim Okulunda 3. sınıfı okutan öğretmene, soruşturmanın bir velinin şikayeti üzerine açıldığı öğrenildi.

Soruşturmaya tepki gösteren veliler ?Barış Çocukları? isimli çocuk kitabının 3. sınıf seviyesinde yazılmış, savaşın kötülüklerini ve barışın olumluluklarını anlatan içerikte olduğunu belirtti. Velilerden İlker Önal, kitabı kendisinin de okuduğunu belirterek, ?Çocuklara savaş yerine barışı savunmalarını çok masum bir dille anlatan bu kitabın soruşturma konusu olması biz velileri oldukça şaşırttı.

Barıştan korkan bir vali ve milli eğitimle karşı karşıyayız. Tüm insanlığın ortak talebi olan barıştan neden bu kadar korkuyorlar? diye sordu.

ÇOCUĞUM İÇİN ENDİŞE DUYUYORUM

Son dönemde sansür ve kitaplar üzerindeki yasakların sıkça gündeme geldiğini hatırlatan Önal, veliler olarak soruşturmanın geri çekilmesini istediklerini söyledi.

Önal, ?Sanırım yetkililer, eğitimde 4+4+4 sistemi ile artan gericileşme eğilimine bir de savaş dilini katmak istiyor. Bu eğitim sisteminde çocuğum için endişe duyuyorum. Yasak ve soruşturmalarla çocuğumun öğretmeni üzerinde baskı kurmak isteyen bu anlayışa biz veliler olarak izin vermeyeceğiz? diye konuştu.

BİLİNÇLİ BİR POLİTİKA

EĞİTİM Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan, 147 ihbar hattı uygulamasına tepki göstererek şunları söyledi: ?Arzulanan isimsiz, imzasız iddialarla öğretmenler üzerinde baskı oluşturmak. ?Sayın muhbir vatandaşlar devreye girin, sakıncalı bulduğunuz kitapları, rahatsız olduğunuz öğretmenleri bize bildirin, hiç merak etmeyin biz gereğini yaparız? diyen bilinçli politikalarla alakalıdır bu yasaklamalar?

TÜBİTAK?ın evrim teorisini anlatan kitapların satışını durdurması bazı kitapların okutulmasının engellenmesi, şiirlerin sansürlenmesi girişimlerini de hatırlatan Kaplan şöyle devam etti: ?Kamuoyunda bu sansürlere yönelik bir tepki oluştuktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümet sözcülerinin ?Bu konulardan bizim haberimiz yok? yönlü açıklamaları oldu. Aklın ve bilimin ışığında bir eğitim ortamı isteyenler ile Orta Çağ karanlığını kendilerine kılavuz edinmek isteyenler arasındaki bu kavga önümüzdeki günlerde daha da artacağa benziyor?

Arzu Erkan
( 18.01.2013, evrensel.net)

“?Barış Çocukları? adlı kitaba soruşturma” üzerine 2 yorum

 1. Anlamakta zorluk çekiyoruz Artık SANSÜR’ü..
  Nedir SANSÜR?? Neye ve KİME GÖRE kitaplar SANSÜR! YER..
  Bir kere ‘SAVAŞIN ÇOCUKLARI’olsaydı adı kitabın ozaman SANSÜR!! görmezdi.. Çünkü artık,Çocuklar ÜZERİNDE aRTILAR oluşturcak birçok şey SANSÜR!! Altında..
  Korkarım yakında SANSÜRSÜZ sansürleri de türetecek milli eğitim..
  Kendi BİLİNÇSİZLİĞİNİ , Çocukların eğitimine adayan Yüece gönüllü öğretmenlere Kadar , ÜSTELİK ARTIK GÖREVDEN ALINMAYA VARACAK HALE GETİRDİĞİ KENDİ EĞİTİMDEN YOKSUN millieğitim, neye dayanarak, Barış ÜZERİNE YAZILMIŞ BİR KİTABI SANSÜR!!! ler..
  SANSÜR görmesi gereken birşey varsa KENDİ MİLL EĞİTİM BAKANLIĞI..

 2. Muhbir Eblekler Başkanlığı, intihalcilere hayırlı ve uğurlu olsun. Bu ülkenin bilim ve sanatla ilerleyeceğini, halkın bilimsel ve toplumcu bir eğitimle ayağa kalkacağını bilenler içinse “muhbir”e değil “onur”a hayat bağlanır. Bu uygulamaya başvuranlar aynaya bakabiliyorlar mı acaba?

  Müslüm Kabadayı

Yorum yapın