Benim istediğimi okuyacaksın!

  Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kitap okuma yarışmasına yayınevi sınırlaması getirildi. Yarışmanın şartnamesinde okunması istenen kitapların Türk-İslam sentezci yayın çizgisine sahip Zambak ve Ötüken Yayınevine ait olması şart koşuldu.

  Yarışmada yer alan kitaplardan Grigory Petrov?un ?Beyaz Zambaklar Ülkesinde?, Cengiz Aytmatov?un ?Beyaz Gemi? ve Beydeba?nın ?Kelile ve Dinme? isimli kitapları birçok yayınevinde baskısı olmasına rağmen Ötüken ve Zambak yayınevinden basılan kitapların okunması şartnamede koyu renkle belirtildi.

  Bu uygulamaya tepki gösteren Eğitim Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel, ?4+4+4 eğitim yasasıyla hız kazanan İslam-Türk anlayışına uygun birey yetiştirme amacı sadece program ve ders kitaplarıyla sınırlı kalmayıp bu tür yöntemlerle de desteklenmektedir? dedi.

  İHD Tarsus Şube Başkanı, Avukat Ali Dinsever de konunun hukuki açıdan eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığını belirtti.
  Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise ?aynı yazarın aynı eseri farklı yayınevlerince basılmış nüshaları olabilmektedir ve bazı bölümleri çıkarılabilmektedir bu sebeple öğrencilerimizin bir mağduriyet yaşamaması için belirtilen yayınevlerine ait kitapları okumalarını tavsiye ediyoruz? diyerek uygulamayı savundu.

  OKUMA ETKİNLİĞİ PROJESİ

  ?Liseler Arası Kitap Okuma Etkinliği Projesi? kapsamında Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kitap okuma yarışması başlatılacağı duyuruldu. Tarsus?ta yer alan tüm resmi ve özel lise müdürlüklerine 16 Ocak 2013 tarihinde 601.01/791 sayılı yazı ile gönderilen projenin tüm liselerde duyurulması istendi. Proje kapsamında Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Osmancık, Beyaz Gemi ve Kelile ve Dinme isimli kitapların okunması istenerek kitaplara ilişkin sorular sorulacağı belirtildi. Proje kapsamında ek olarak okullara gönderilen yarışmanın şartnamesinde sınavın altmış sorudan oluşacağı dört seçenekli ve test şeklinde olacağı anlatılıyor. Sınavda yukarıda belirtilen kitapların anlaşılma ve kavranma düzeylerini ölçmeye yönelik soruların sorulacağı ve başarılı ilk on öğrenciye bilgisayardan fotoğraf makinesine bisiklete kadar değişik ödüllerin verileceği ifade ediliyor.

  TÜRK-İSLAMCI BİREY YETİŞTİRMEK İSTENİYOR

  EĞİTİM SEN Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel, bu amacın 4+4+4 eğitim yasasıyla hız kazanan İslam-Türk anlayışına uygun birey yetiştirmek olduğunu belirtti. Bu anlayışın kitaplardan sonra yayınevlerini de sansürlediğini belirten Yücel ?Son 10 yıldır okul ve sınıf kitaplıklarının oluşturulması ve zenginleştirilmesi teşvik edilirken öte yandan seçilen kitapların, baskı kalitesi, çevirisi, dilbilgisi kuralları ve dilin kullanımı açısından sorunlu olduğu gözlenmektedir? dedi. Bu tür kitapların okuma alışkanlığı kazandırmadığını dikkat çeken Yücel, bu projenin kendilerini kaygılandırdığını söyledi. ?Okunması istenen kitaplar hangi ölçütlere göre belirlenmiştir?, Bu yayınevleri hangi ölçütlere göre belirlenmiştir?? sorularını İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yönelten Yücel, ?bu sorunun yanıtı yayınevi adlarına baktığımızda ortaya çıkmaktadır? dedi. Yücel sözlerini şöyle bitirdi: ?Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla bu yayınevlerine ve bu yayınevlerinin kitaplarını satan kitapçılara kaynak yaratılmaktadır. Kitap ismi ve yayınevi belirlemek ve bunu zorunlu kılmak, aslında hangi kitapların okunmayacağını da öğrencilere işaret etmektedir. Bu uygulama, yasakçı anlayışın başka bir uygulaması olarak karşımıza çıkmıştır.?

  EŞİTLİK İLKESİYLE BAĞDAŞMIYOR

  İHD Tarsus Şube Başkanı, Avukat Ali Dinsever Milli Eğitim Müdürlüğünün yaptığı yayınevi yönlendirmesinin hukuki açıdan eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığını belirtti. Dinsever, birçok yayınevinde bulunan kitapların belirli yayınevlerini işaret ederek alınmasını sağlamak hukuksuzluk olduğunu söyledi.

  Haber Kaynağı: Burak Şefkat, 27.01.2013, http://www.evrensel.net

  1 YORUM

  1. 4+4+4 sistemi,Baştakilerin deyimiyle,( Önlük derdinden , velileri kurtarmak değil), Tam eşitsizlik anlayışının olduğu kılık kıyafet!!! Tezi altında , Çocuklar arası bir kıyafet YARIŞIDIR.. Üstelik, BAŞÖTÜSÜNÜN bu kolaylıkla Okul içinde BOY GÖSTERMESİDİR..
   Okulun disiplin ve eğitim yeri olduğu ARTIK GERİLERDE KALMIŞTIR 4+4+4 sistemleriyle…
   Bikgi yuvası olmultur, KIYAFET SERGİSİ…
   Bu anlayışın Yanında, MÜFREDATINDA HİÇBİR GELİŞME SEGİLEYEMEYEN milli eğitim,
   Edebi sanatla kapsamında , Kilometre taşı olarak nitelenecek BİRÇOK edebi eseri YASAKLAMIŞTIR…
   Bilgi değil istedikleri, NESİLLERİ KARANLIK YETİŞTİRMEK…
   bİLMEYEN, SORGULAMAYAN, ÜRETMEYEN, BASMAKLIP DÜŞÜNCELERİN içine hapsolan bir nesil..
   Yakında Bir çok ders müfredattanda kaldırılıp sadece TÜRKÇE MAETMATİK VE KURAN DERLERİ OLUR..!!!!!
   İŞTE YENİ NESİL….!!

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here