Çamaşırcının Kızı / Küçücük – Orhan Kemal

Yoksulluğu ve yoksunluğu en iyi anlatan yazarlarımızdan biri olan Orhan Kemal, Çamaşırcının Kızı’nda yer alan öykülerinde, yaşadıkları kıstırılmışlık ve imkânsızlığa karşın, gerçeğin acımasız soğuğundan, tükenmeyen hayalleriyle umutlarını diri tutma uğraşı vererek korunmaya çalışan insanların içinden sesleniyor. Önümüze serilen panorama, bir kez daha, ne denli büyük bir yazarla karşı karşıya olduğumuzun önemli bir kanıtı…

Öykülerin her biri, mutsuz, ama umutsuz olmayan; bezgin ama düşlerini bırakmayan ve hep dışarıdaki hayatların pırıltısına özenen kişileri anlatıyor. Ucuz romanlarla yerli filmlerin yapay dünyasında, yıldız olma hayallerine yapışan Neriman; yaşama sevincini her an yeniden yeşerten küçük cambaz kız; tüm varlığı olan atı Gümüş’ü takıntı haline getiren Halo, Orhan Kemal’in çok yakından gözlediği insanların günlük dramını aktardığı, buruk ama hayata dair öykülerin kahramanları.

Orhan Kemal’in 1952 tarihinde yayınlanan “Çamaşırcının Kızı” adlı hikâye kitabına; en eskisi 1942 tarihini taşıyan on bir hikâyeye, kitabın ikinci baskısında (1964) bir hikâye daha eklenmiştir: Mavi Eşarp. Hikâyelerden beşi, yoksulların hayallerle avunmaları tema’sına dayanır. Çamaşırcının Kızı Neriman, İstanbul’a giderse sinema artisti olacağını düşler hep. Dondurmacı Şuhut’la Karısı, oğullarının doktor olup kendilerine bakacağı hayaliyle yaşarlar. İşinden atılmış Çöpçü, on yıldır temizlediği sokakta, tekrar işe alınacağı ümidiyle bekler. Eski Gardiyan şeker hastasıdır, kendini yaralarsa hastaneye yatıracaklarım sanır, ümidi boşa gider. Göçmen köylü çocuğu on dördünde Recep, bir cinayet yüzünden düştüğü hapishanede okuma yazma öğrenip, çıkınca doktor olmayı kurar. Cinsel güçsüzlüğü genç karısıyla ahbaplarının alaylarına mahkûm Duvarcı Celâl, iki sayfalık kısalığına rağmen vurucu bir hikâye. Viranelikte fuhşa alıştırılmış çok küçük İki Kız; parklarda müşteri bekleyen, vücudunu bir simide verecek kadar naçar Kötü Kadın; yerleri Orhan Kemal hikâyeciliğinin uç noktaları olan bu üç hikâye de bu kitaptadır.

Kitabın Künyesi
Çamaşırcının Kızı / Küçücük
Yazar: Orhan Kemal
Yayınevi: Everest Yayınları
Baskı Tarihi: Mart 2010
Sayfa Sayısı: 130 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here