Çarpışma – J. G. Ballard “teknolojiyle ilişkimizi tahrip ve tahrik ederek bizi bir ‘araba sevdası’ distopyasına taşıyan roman”

J.G. Ballard bu dev eserinde teknolojiyle ilişkimizi tahrip ve tahrik ederek bizi bir “araba sevdası” distopyasına taşıyor. Kimi eleştirmenlerin türünün tek örneği olarak gösterdiği, kimilerinin ise mide bulandırıcı bulduğu bu makine-erotizm hezeyanının kahramanları gündelik hayatımızın ürkütücü derecede içinde, haz ve saplantılarının çarpık bağlantıları ise hep kıyısında durduğumuz bir uçurumun altında. İktidar, statü ve cinsellik sembolü olarak otomobilin fetiş nesnesinin ta kendisi haline geldiği satırlarda Ballard, bilimkurgunun yabancılaştırıcılığının karşısına, “Asıl yabancı gezegen dünyamızdır” görüşüne uygun olarak gerçeğin ve mümkün olanın dehşetini koyuyor.

David Cronenberg tarafından filme uyarlandığında büyük yankı uyandıran ve Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü aldığında büyük tartışmalar yaratan Çarpışma distopik edebiyatın en önemli örneklerinden biri.


KÜNYE
Çarpışma
Yazar: J. G. Ballard
Türkçesi: Nurgül Demirdöven
Yayınevi : Sel Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 213
Özgün Dili: İngilizce
Basım Tarihi: Ağustos 2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here