Haluk Yurtsever’in “Korono Günleri” için 10 Kitaplık Okuma Listesi:

Haluk Yurtsever’in 10 Kitaplık  Okuma Listesi:

  1. Marksist Dünya Tarihi, Neandertallerden Neoliberallere, Neil Faulkner (Yordam Kitap): Faulkner, bakışını, antropoloji, arkeoloji ve militarizm açılarından zenginleştirmiş bir Marksist tarihçi.  Kitap bu zenginliği yansıtıyor.
  2. Çağdaş Marksizm Seçkisi, Yüzyıla Damga Vuran Metinler, BertellOllman-Kevin B. Anderson (Yordam Kitap). Otuz yazarın 40 makalesinden oluşuyor. Okuyucu, gerçekten iyi seçilmiş bu makaleleri herhangi bir sıraya bağlı olmadan okuyabilir.
  3. Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi, Taner Timur (Yordam Kitap): Tarihle felsefeyi özgün bir bakışla buluşturan, dönüp dönüp okunacak bir kitap.
  4. Aklın İsyanı, Alan Woods-Ted Grant (Yordam Kitap): Bilim ve teknoloji alanındaki hurafelere karşı panzehir tadında bir başvuru kitabı.
  5. Marx’ın Yasaları, M. Nuri Durmaz (Metis Yayınları): Tarihin ve toplumun hareket yasalarını Marx’ın toplam yapıtı üzerinden inceleyen, tartışan özgün bir çalışma.
  6. Küresel Kapitalizmin Oluşturulması/Amerikan İmparatorluğunun Siyasal İktisadı, LeoPanitch-Sam Giden (Yordam Kitap): Bu kaynakları bakımından da zengin incelemenin özgün yönü, bugünkü küresel kapitalizmin oluşumunda ABD devletinin rolünü ana eğilimleri ve ayrıntılarıyla sergilemesi.
  7. Cinsellik, Şiddet, Emek, Ebru Pektaş (İleri Kitaplığı): Yazar, bu kitapta, toplumsal cinsiyetin anahtar kavramlarını, cinsellikten erkekliğe, annelikten güzelliğe  geniş bir yelpazede  eleştirel bir bakışla tartışıyor.
  8. Büyüyen Zaman İhtiyacı, Kenan Güngör (NotaBene Yayınları): Ekonomi politikten günlük yaşama, sınıf mücadelesinden, devrimci mücadelenin somut mücadele hedeflerine, “zaman”ın ve zaman üzerine sınıf mücadelesinin artan önemine ilgi duyanlar için.
  9. Şairin Romanı, Murathan Mungan (Metis Yayınları): Kurgusu, dili ve derinliğiyle, hakkıyla okunması geniş zaman isteyen, tam da bu günlerde okunacak bir roman.
  10. LeylanSelahattin Demirtaş (Dipnot Yayınları): Mimarisi, kurgusu, siyasal iletileriyle yaşamı ve mücadeleyi tema/ayrıntı zenginliği içinde canlı biçimde yön yitirmeden betimleyen, son derece sürükleyici bir kitap.

Kaynak: yordamkitap.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here