Cemal Süreya: Karnemde sevinç sıfır, aşk iki.

cemalsüreyaEVLİLİK
İki şey: Aşk ve şiir
mutsuzlukla beslenir biri
biri ona dönüşür.
Cemal Süreya’ya göre, aşk da şiir gibi yasadışıdır. Yasallaşınca biter. Evlenince toplumdaki ortalama erkeğin tavrı erkeğe, ortalama kadının tavrı kadına geçer. Bütün toplumsal, kutsal kurumlar gibi evliliğin de yalanları çoktur.

Kendi evliliklerine gelince … Hayattayken, evlilikleriyle ilgili çeşitli söylentiler dolaşırdı ortalıkta. Düğmesini diken bütün kadınlarla evlendiği rivayet edilirdi. Kendisi de röportajlarında bu konuya ilişkin sorulara net yanıtlar vermekten kaçınır, söylentilere söylence tadı katardı. İşte üç örnek:

– “Bir kaç kez evlendim, ama herkes heni yetmiş kere evlendim sanır. “
– “Her seferinde sonuna dek gitsin diye evlenir insan …
Hem benim evliliklerim hep aşk evliliği oldu.”
– “Bir sürü üvey annem oldu, hu arada bir sürü de üvey karım oldu. Hayır, hepsi özdü. “

Aslında beş kez evlendi.
Seniha Nemli: Bilecik Ortaokulu’ndan sınıf arkadaşı. Kızıl saçları için kırmızı mürekkepli dolmakalemle “Kızıl Mısralar”, yazdığı kız. 1953’te, Cemal Süreya Mülkiye’de üçüncü sınıf öğrencisiyken nikahlandılar; ertesi yıl okul bitince evlendiler. 3 Ağustos 1955’te kızları Ayça doğdu. Evlenebilmek için yedi yıl beklemişlerdi, boşanma davaları da yedi yıl sürdü.

R. Tomris: (Tomris Uyar’ın ilk yazılarında kullandığı imza.) Cemal Süreya 1964’te Ankara’dan İstanbul’a atandığında tanıştılar. Beraberlikleri sırasında Ülkü Tamer’in de katılımıyla Papirüs dergisinin hazırlık çalışmalarını yürüttüler; ilk sayıları birlikte çıkardılar. Birlikte çeviriler yaptılar. 1966 sonunda dergide de hayatta da yol ayrımına geldiler.

Zuhal Tekkanat: Tanıştıklarında Yelken dergisinde düzeltmenlik yapan Zuhal Tekkanat’la 1967’de, Kadıköy İskelesi’ndeki eski nikah dairesinde, iki tanık, bir konuk huzurunda evlendi. 23 Kasım 1969’da oğulları Memo doğdu.

Güngör Demiray: Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü hocalarından Güngör Demiray’la 1973’te tanıştı; 1975’in Şubat ayında Balıkesir’de evlendiler. Aynı yılın sonunda ayrıldılar. Yeni yı­la eski eşi Zuhal Tekkanat’la birlikte girdi. Bu beraberlik de yaklaşık dört yıl sürdü.

Birsen Sağnak: Cemal Süreya 1982’de emekliye ayrıldı; ölünceye kadar “bayan en nihayet” dediği Birsen Sağnak’la yaşadı. Şu dizesi evliliklerinin, aşklarının özeti sayılabilir:
Karnemde sevinç sıfır aşk iki.

Kaynak: A’dan Z’ye Cemal Süreya, Nursel Duruel (haz.) YKY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here