Çimento – Fyodor Gladkov

Fyodor Gladkov (1833-1958) Maksim Gorki’nin öncülük ettiği edebi geleneklerin mirasçısı ve ilk ünlü sovyet hikayelerinden biriydi. Yazar, altı roman ve çok sayıda öykü, kısa öykü ve makale yazmıştır. Yoksul bir köylü ailesinden gelen Gladkov, küçük yaşta devrimci harekete katıldı ve baskılara katlanmak zorunda kaldı. Ekim devriminde ve İç Savaşta aktif bir rol aldı.

1922’de, beyaz Ordularla çarpışmalar bittiğinde, Gladkov, Moskova’ya gidip yazarlık mesleğine başladı (ilk basılı eseri 1900’de yayınlanmıştı). Savaş alanlarındaki dumanlar dağılır dağılmaz, İç Savaşla ilgili romanlarını yazmaya başladı. Bu eserlerden biri olan Çimento, 1924’te yayınlandı.

Çağ, müthiş değişimler çağıydı ve bu kez emek cephesinde, kahramanca bir mücadele sürdürüyordu. Çimento, Rusya tarihinin bu harikalar dönemini canlı bir anlatımla gözler önüne seriyor.

Çimento, emekçi sınıfı konu alan ilk romanlardan biridir ve kişilerarası yeni ilişkilerin doğuşunu müjdeler. Gladkov’un bu büyük eseri, ününden hiçbir şey yitirmeden günümüze kadar gelmiştir.
(Arka Kapak)

Kitabın Künyesi
Çimento
Fyodor Gladkov
Yar Yayınları / Roman Dizisi
Kapak Tasarımı:Mahir Ulaş Yeşil
Çeviri:Nadiye R. Çobanoğlu
İstanbul, Haziran 2011, 1. Basım
596 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Politika, Romanlar
Güneşin Ağladığı Gün / Maraş 78 Katliamını Yaşayanlar Anlatıyor ? Fikret Güneş

Fikret Güneş ?Güneşin Ağladığı Gün?de, 1978 Maraş katliamını, onu birebir yaşayanların anlatımlarına yer veriyor. Katliamdan kurtulanların, ?Güneşin ağladığı gün? dediği...

Kapat