Demirciler Çarşısı Cinayeti / Akçasazın Ağaları 1 – Yaşar Kemal

Akçasazın Ağaları tarihle, zamanla, düzenle hesaplaşmanın hikayesidir. Ağalar çökerken yanı başlarında yeni bir tarih yazılır, değişme kaçınılmazdır. Güçlüler dövüşürken doğa da ses verir.
Demirciler Çarşısı Cinayeti birbirini yok etmek için tüm hünerlerini, olanaklarını, güçlerini, bundan da öte akıllarını, nefretlerini ve kinlerini kullanan iki ağanın ayakları altında ezilen toprağın, toprağın insanlarının ve yeşerttiği doğanın büyük efsanesidir. Lanet, çıktığı bağrı vuracaktır.

?Yaşar Kemal sadece Mitterrand?ın kalbindeki sevgili halk ozanı değil. Yaşar Kemal edebiyatın bir devi.?
Andre Clavel, Nouvelles Litteraires, (Fransa)

?Demirciler Çarşısı Cinayeti birbirlerini yok etme amacıyla tüm hünerlerini kullanan iki karşıt grup arasında kalan ülkenin kaderi üzerine dev lanet okumayı konu ediyor.?
Alain Bosquet, (Fransa)

?Eski rapsodilerin epik esinini, gücünü, doğa aşkının usta bir lirizmiyle iç içe sokarak, Yaşar Kemal, bize büyüleyici kişilikler çiziyor ve bizi kapıp götüren bu destandan ayrılmak çok güç oluyor.?
Bulletin Critique du Livre Française, (Fransa)

?Dramatik devinim öylesine canlı bir şekilde anlatılmış ki, insan Torosların eteklerinde kimi zaman bir kovboy filmi kimi zaman da bir Shakespeare trajedisi izlediği kanısına kapılıyor.?
Christian Guidicelli, Guide Lire, (Fransa)

Kitabın Künyesi
Demirciler Çarşısı Cinayeti / Akçasazın Ağaları 1
Yazar: Yaşar Kemal
YKY’de 1. Baskı: Ocak 2004
YKY’de 6. Baskı: Mart 2010
Sayfa: 576

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here