Doktor House’un Ders Niteliğindeki 10 Cümlesi

dr houseHugh Lauire’nin hayat verdiği Gregory House karakteri hastalar ve çevresi tarafından acımasız, duygusuz, umursamaz ve kaba olarak tanımlansa da hayatın gerçeklerine dair söylediği sözler ders niteliğinde.

1. Herkes Yalan Söyler (Everybody Lies)
House’un kendisiyle klişeleşmiş ve mutlaka her sezon sık sık dile getirdiği cümledir. Hayatta kim ne olursa olsun her insanın yalan söyleyebileceğini söyleyen House bir bölümünde “Herkesin yalan söylemesi, insanoğlunun temel gerçeğidir. Tek değişken hangi konu hakkında olduğudur” cümlesi ile yargısını desteklemiştir.

2. İnsanlar hak ettiklerini alamazlar, ellerine geleni alırlar
Hayatın adaletini ve insanoğlunun üşengeçliğini sorgulayan bir cümledir. House’a göre insanlar oyunu iyi oynamadığı takdirde hak ettiğini almak yerine önüne sunulanları almakla yetinirler.

3. İnsanlar, insanlar hakkında teorileri olan insanlardan nefret ederler
İnsanoğlunun en büyük düşmanı ‘eleştiriyi’ kabullenmeyen insanlardan bahseder. İnsanlar kendileri hakkında özellikle kötü düşünülmesinden, haklarında söylenen doğru olsa bile haz etmezler.

4. Tanımadığın birinden nefret edemezsin.
‘Önyargı’nın eleştirisidir. Birini yeterince tanıdıktan sonra nefret edebilirsin. Fakat tanımadığın birine duyduğun nefret, sadece önyargı ve kıskançlığın habercisidir.

5. Neden bir ikiden basitmiş? Daha azdır, daha yalnızdır ama daha basit midir?
Bu cümle bize yalnız insanların daha başarısız ve basit olmadığını anlatır. House’ın anlatmak istediği bazen ‘bir’ tek başına iyiyken ‘iki’ bazen sadece kalabalıktır. Bu yüzden kalabalık olan her zaman yalnızdan iyi değildir.

6. Duygular mantıklı kararlar almanızı sağlasaydı duygu olmazlardı.
Beyin ve kalp arasındaki farkı anlatan bir sözüdür. House’a göre insana en aptalca kararları duygular verirken en mantıklı kararları beyin verirdi. Bu yüzden beyni ile karar veren insanların fikirlerini kalbi ile karar verenlere tercih ederdi.

7. İnsanlar aşk olmadan yaşayamayacaklarını söylerler, onlara oksijenin daha önemli olduğunu söyleyin.
House’ın realistliğini gösteren ünlü sözlerinden birisidir. Aşk acısının insana çeşitli sebeplerden zarar verebileceğini ancak gerçek denen ‘oksijen’in yani “aşk”tan daha somut bir şeyin önemini vurgular.

8. Mantıklı görüşler genelde dindar insanlar üzerinde işe yaramaz. Aksi halde hiç dindar insan olmazdı.
Dinin dogmatik bir kavram olduğunu, ve bazı insanların bunu körü körüne kabullendiği için onları mantıklı bir şekilde mantıksızlıkla suçlar. Hatta Tanrı ile yarıştığı bir bölümde ‘dolaba saklanan birine güvenemezsin’ sözüyle göremediği bir varlığa inanmanın, mantığına ters geldiğini açıklamıştır.

9. Uçakta mutlu değilsen aşağıya atla
Hayranı olduğu fakat işinden mutsuz olan tv yıldızına söylediği cümledir. İnsanların mutlu oldukları işi yapması yerine mutsuz oldukları işlerden şikayet etmeleri yerine o işi bırakmasını açıklar. Bu cümle sadece iş kategorisinde değil hayatın her alanında yaptığımız seçimlerin ardından yakındığımız karakterimize bir nasihattır.

10. Eğer gezegendeki acı çeken her insanı düşünseydik, hayat çekilmez olurdu.
İstesek de her insanı düşünemeyeceğimizi ve öyle bir ihtimal varsa bile acı çekmekten yaşayamayacağımızı ön görmüştür. Acı çekmek elbette kötüdür ancak tüm insanların acısını paylaşacak kadar büyük bir kalbimiz yoktur.

Selim Gerçeker
mynet.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here