Dost ve Düşman Bakteriler / Dünyanın neden bakterilere ihtiyacı var? – Anne Maczulak

Uzun süredir varlar, çok sayıdalar, daha zekiler.
Dört milyar yıldır buradalar ye vücudunuzdaki hücrelerden bile daha fazla sayıdalar.
Bakteriler sizi nasıl canlı kılarlar ve sizi öldürmelerine nasıl engel olursunuz?

“İnsan bakteriyi yendi, ama sadece kısa bir süre için…”

Bu kitapta bakteriler ile doğanın geri kalanı arasındaki gizli, çarpıcı ilişkiler ortaya konuyor.
Bakteriler görünmezdirler, gizemlidirler, ölümcüldürler ve kendi kendilerine yeterler…
Sizinki de dahil olmak üzere tüm hayatlar için kesinlikle önemlidirler.

Başka hiçbir canlı zarif basitliğini inanılmaz derecede karmaşık rolüyle birleştiremez: Bakteriler bizi canlı kılar, bize besin sağlar ve biyosferimizi düzenlerler. Onlarsız bir gün bile yaşayamayız ve hiçbir kimyasal, antibiyotik ya da radyasyon onları tamamen ortadan kaldıramadı. Bazıları bizi seve seve öldürecek olsalar da onlar bizim ortaklarımızdır.

Dost ve Düşman Bakteriler bu şaşırtıcı yakın ilişkinin hikayesini anlatıyor. Bakterilerle çalışan bir mikrobiyolog olan Anne Maczulak tarafından yazılan bu kitap, yeryüzünün en eski yaratıkları hakkında yeni ve güçlü bir bakış açısı sunuyor. Bakterilerin nasıl çalıştıklarını, nasıl evrimleştiklerini, şaşırtıcı katkılarını ve kullanımlarını, insanlık tarihindeki rollerini keşfedeceksiniz.

Kitabın Künyesi
Dost ve Düşman Bakteriler
Dünyanın neden bakterilere ihtiyacı var?
Anne Maczulak
Çeviri: Burcu Münevveroğlu
Alfa Yayıncılık
Baskı Yılı: 2012
Sayfa Sayısı: 262

Anne Maczulak, Watchung New Jersey’de yazar ya da biyolog olma hayaliyle büyüdü. Lisans ve lisansüstü çalışmalarını Ohio Eyalet Üniversitesi’nde hayvan beslenmesi üzerine, doktorasını Kentucky Üniversitesi’nde beslenme ve mikrobiyoloji üzerine ve doktora sonrası çalışmalarını New York Eyaleti Sağlık Departmanı’nda tamamladı. Aynı zamanda San Francisco Golden Gate Üniversitesi’nden MBA derecesine sahiptir.

Anne, anaerobik bakterileri (oksijenle temas ettiğinde yaşayamayan mikroplar) geliştiren yetiştiren Hungate yöntemiyle eğitilmiş az sayıda mikrobiyologtan biridir. Endüstride Fortune 500 şirketlerinin mikrobiyoloji laboratuvarlarında çalıştı, kepek önleyici şampuanlar, deodorantlar, su arıtıcılar, lavabo açıcılar, lağım çukuru temizleyiciler ve dezenfektanlar geliştirdi; tüm bu ürünler mikrop dünyasıyla ilişkilidir. California- Üniversitesi’nde/San Francisco yara iyileştiren tedaviler, mikrop öldüren sabunlar ve ayak mantarı tedavileri üzerine araştırmalar yönetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here