Ejma’nın Rüyası – Haydar Karataş

Ejma’’nın rüyası masalsı ve gerçek öğelerin iç içe geçtiği, zaman mefhumunun giderek belirsizleştiği, geçmişin hiç bitmeyen, günümüzde de yaşamaya devam eden hikâyelerini anlatıyor. Kim demiş sesin çizilmediğini, kim demiş nefesin bedeni terk ettiğinde ruhun yitip gittiğini, kim demiş?
Ejma’nın Rüyası, Dersim’in tarihsel geçmişine bir ağıt niteliği taşır. Çünkü Dersim’de dağların, taşların, ağaçların ziyaret kabul edilmesi mistik bir inanç olmaktan çok zamanın içinde kayıp giden ve unutulmamak için yeryüzüne iz bırakan birer insan metaforudur. Masal da burada başlar ve dilden dile, diyardan diyara sürgün misali dile dökülür. Sonra o masalın kahramanıyla ansızın bir yerde karşılaşıverirsiniz. Ya da uçsuz bucaksız bir anda kendinizi o masalın içinde kendinizi bulursunuz. Haydar Karataş, Gece Kelebeği Perperk-a Söe ve On İki Dağın Sırrı Romanları’nın ardından ilk öykü kitabı olan Ejma’nın Rüyası’nın içinde yer alan öyküler üç bölümden oluşuyor Masal İnsan, Sayıklamalar ve Tarihsel İnsan.

Haydar Karataş, yalın, içten ve fonksiyonel yazıyor. Dersimi çok güzel anlatıyor onu çok sevdim.
(Vedat Türkali, yazar, romancı)

Haydar Karataş, Türkçemizin Aytmatov’u…
(İsmail Saymaz, gazeteci, yazar)

Haydar Karataş, sesleri ve tarihi silinmiş bir halkın öykülerini, tarihini bizlere aktarıyor. Onun kalemi dağların ardından gelen sesleri yansıtıyor. O sesi iyi dinleyelim. Öğreneceğimiz çok şey var o seste.
(Caroline Stockword, Edebiyat Çevirmeni, Galler PEN Cymru üyesi)

Haydar Karataş canavarcasına yazar damarı olan birisi. Hayvani bir yazar, bunu olumlu anlamda söylüyorum. Yasar Kemal’de de böyle doğadan kaynaklanan bir güç vardır.
(Murathan Mungan, şair, yazar)

…Haydar Karataş yeni dönem yazarlar arasında kendine has sese sahip ender isimlerden…
(Burhan Sönmez, yazar)

Haydar Karataş, Dersim’in acılı müziğini kendine özgü, soluk kesen, masalsı anlatımıyla kulaklarımıza ulaştırıyor.
(Gün Zileli, yazar)

Kitabın Künyesi
Ejma’nın Rüyası
Yazar: Haydar Karataş
Yayıncı Nota Bene
09 / 2017
Türkçe
144 Sayfa

Haydar Karataş hakkında

1973 yılında Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Haçeli köyünde dünyaya geldi. Zazaca konuşan bir ailenin çocuğu olan Karataş, Türkçeyi ilkokulda öğrendi.

Politik faaliyetlerinden dolayı 19 yaşında tutuklandı, 10 yıl 4 ay hapis yattı. 2002 yılındaki tahliyesinin ardından Türkiye’yi terk ederek İsviçre’ye gitti. 2003’ten bu yana İsviçre’de politik mülteci olarak yaşayan yazar, Zürih Yüksek Mahkemesi’nde çevirmen olarak çalışıyor.

Yayınlanmış bazı eserleri: Gece Kelebeği / Perperık-a Söe (İletişim Yayınları, 2010), On İki Dağın Sırrı (İletişim Yayınları, 2012), Murathan Mungan’ın derlediği “Bir Dersim Hikayesi” ve “Merhaba Asker” (Metis Yayınları, 2012, 2013) öykü seçkilerinde birer öykü ve Müge Tuzcuoğlu’nun derlediği “Roboski’nin Çocukları” kitabında bir öykü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here