Elektronik Göz / Gözetim Toplumunun Yükselişi – David Lyon

Bankalarda otomatik para çekmemizi sağlayan ATM makineleri, bilgisayarlar, E-mail, sağlık sigortaları, kredi kartları, uydular, marketlerdeki kameralar yani teknolojinin 20 yıllık evriminin çocuğu olan bu “nimetler” insanoğlunun yüzyıllardır süregelen özel yaşamında girilmemiş en küçük bir alan bile bırakmadı. Kişisel yaşamımızın hassas ayrıntıları her gün büyük şirketlere ve devlet dairelerine ait dev bilgisayar veri tabanları içinde toplanıyor, saklanıyor, çağrılıyor ve işleniyor.
İşte böylesi bir “gözetim toplumu”nda yaşıyoruz. Artık bilgisayarlarda herbirimizin bir kopyası var. Bize sorulmadan bize rağmen toplanmış bilgilerle oluşturulan bu “sanal kişilikler”e göre toplumsal ve ekonomik yerimiz belirlenmekte.
“Onlar” bize ilişkin şeyleri bilirler ama biz çoğu kez ne bildiklerini, niçin bildiklerini ya da bu bilgileri kimlerle paylaştıklarını bilmeyiz. Bu sanal kimliğimizin anlamı, hayat boyu önümüze çıkan fırsatlar, insan hakları ve gizliliğimiz açısından ne anlama gelmektedir? Siyasi iktidar, sosyal denetim, özgürlük ve demokrasi bakımından sonuçları nelerdir? Bu kitap tam da bu tür sorular yöneltmekte ve yanıtlar aramaktadır.
Tanıtım Yazısı

Kitabın Künyesi
Elektronik Göz Gözetim Toplumunun Yükselişi
David Lyon
Çeviri : Dilek Hattatoğlu
Sarmal Yayınevi / Felsefe-Sosyoloji Dizisi
İstanbul, 1997
351 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here