Eski Eser Karanfiller – Bedriye Korkankorkmaz

“Eski Eser Karanfiller” adlı şiir kitabım “Yaşamak Çocuğum”’dan sonra yazdığım ikinci yapıt. “Eski Eser Karanfiller” de kalıcı ve sorgulayan şiirlerimin okuyucuya beni unutturmasını istiyorum.

Şiir, şairinin unutturduğu sürece okuyucunun yüreğinde şairini ölümsüzleştirir. Şiirimin anlamı ve çekirdeği sayılan imgeye tutkuyla bağlandım ve aynı tutkuyla şiirinin, daha iyi bir dünya kurma özleminin heyecanını da duyumsatmasını istedim okuruna. Şiir, şairin günah çıkarttığı, Tanrı’sıdır. Şiirlerimin , genel duygulardan, ayrıcalıklı duyguları imgelem zenginliği, düşünce ve bilgi derinliğiyle ön plana çıkarmasını önemsedim. İnsan kendisi olduğu sürece insanlığın bir parçasıdır. Bir sanatçının yaşarken ölmesi kendisini tüketmesiyle başlayan bir süreçtir. Kendini tüketen bir sanatçı (kişilik olarak) yaşayan eser yaratamaz. Kişiliğimle kendimi kazanan bir sanatçı olma özlemiyle her koşulda gerçek sanat eseri/ eserleri yaratmayı başarmak istedim. Ben, şiire ebeveyn rolü çizmiyorum, şiirin ödüllendiren ya da cezalandıran bir sözcükler jürisi olduğundan da söz etmiyorum. Ben, şiirin insan sevgisi ile şiir sorumluluğun bir sentezi olduğunu anlatmaya çalışıyorum sadece. Korkunun sınırladığı, kişisel hırsların zirveye taşındığı sevgiden söz etmiyorum. Asla! Doğru ve güzel olanı yapmak için şairin ihtiyacı olan emeğe dayalı gerçek sevgiden ve gerçek şiir işçiliğinden söz ediyorum.

Şiirlerim, kendi sesiyle konuşuyor benimle. Aklımı da duygularını da bu aşamada huzura kavuşturuyor benim. Şiir, şairine ne yapmak istiyorsa onu yapmasını öğretir. Hayatımızı belli beklentilere boğmadan, her koşulda belli sonuçlar almaya kendimizi şartlandırmadan yaşamakla ancak ve ancak kendimizi özgürleştirebileceğimizi bize söyleyen en önemlisi bizi bu gerçeğin bir parçası yapandır şiir. Yani: “Eski Eser Karanfiller” de , yer alan şiirlerimin okuyucusunu , özgürleştirmesini ve şiirlerimin büyüklüğü ve yaşam karşısındaki toplam gücü olmasını yürekten temenni ederim.

ÖZGEÇMİŞ
Bedriye KORKANKORKMAZ
1965 yılında Bingöl ’de doğdum. Şiirlerim, öykülerim, kitap tanıtım yazılarım, şiir üzerine yazdığım yazılar ile söyleşiler, Cumhuriyet Kitap, Öteki-siz, Budala, Mortaka, Kavram Karmaşa, Kül, Genç Kalemler, Lacivert, Berfin Bahar, Hayvan, Ünlem, Güzel Yazılar Andız, Kendi, Damar, Bireylikler, Çağdaş Türk Dili, Pencere, Öğretmen Dünyası, ABC, Ardıçkuşu, Aykırı Sanat, Papirüs, Kuvay- i Milliye, Virgül, Kültür Çağlayanı, Parşömen, İnsancıl, Her şeye Karşın, Afrodisyas, İnsancıl, Güncel Sanat, Evrensel, Amanos Yazıları, Koridor, Emeğin Sanatı, Koridor,Kıyı,Aydınlık kitap,Şiiri Özlüyorum, Mühür, Güney …gibi dergilerde yayımlandı.

Yapıtlarım :
Vecihi Timuroğlu Kitabı, Yayına Haz: Bedriye Korkankorkmaz, Nazire Akbulut, A.Alper Akçam, Munise Yıldırım, Yom Yayınları.
Yaşamak Çocuğum (Şiir)
Kitaplarla Söyleşi (Deneme/ İnceleme.
Ruhlarla Söyleşi ( Deneme/ İnceleme/ Biyografi)
Ödüllerim :
-68’ liler Birliği Vakfı tarafından düzenlenen şiir yarışmasında Başarı Ödülü (1998)
—İnsan Hakları Derneği tarafından düzenlenen şiir yarışmasında övgüye değer bulunmuştur.( 1998)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here