Firari İstanbul ? Metin Yeğin

Metin Yeğin bu kitapta bizlere İstanbul”u anlatıyor, ama ne turistlerin İstanbul”unu, ne de günlük koşuşturmaların… Anlattıkları, İstanbul”dan kaçtığı ayrıntılardır, şeytanın da gizli olduğu bir Firari İstanbul”dur.

Metin Yeğin ile birlikte firar edeceksiniz: Çorlulu Ali Paşa Medresesi”ne, Beyoğlu”nun kedili bahçesi Normalı Han”a, Tütün Deposu”na kedili bahçesi Narmanlı Han”a, Tütün Deposu”na gidecek, Danişment Geçidi”nden geçeceksiniz. Tophane”de “Gece Bizimdir” diyeceksiniz… Hristo”nun Yeri”nde kafayı çekecek küçük ve dar sokaklarda kaybolacaksınız.

Kitabın Künyesi
Firari İstanbul,
Metin Yeğin,
Su Yayınları,
2008
104 sayfa

Metin Yeğin Hakkında Bilgi
1963’te İstanbul’da doğdu. İ.Ü. Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Cambridge Üniversitesi’nde sinema eğitimi aldı. Hiçbir zaman sınıf başkanı olamadı. 12 Eylül’ü cezaevinde karşıladı. Dünyanın birçok ülkesinde avukatlık, bulaşıkçılık, taksi şöförlüğü, sandviççilik yaptı. Meksika’da Chiapas’da uluslararası insan hakları gözlemcisi, Ekvador’da bambu evlerin yapımında işçi, Guatemala yerli hakları kongresinde katılımcı, Nikaragua’da karides avcısıydı. Chipas’da Subkumandan Marcos’la, Venezuella’da devlet başkanı Chavez’le, Arjantin’de uluslararası terörizm cezaevi hücresinde Leonardo Bertulazzi ile görüştü. Yaptığı filmler 55 ülkenin festivallerinde oynarken, her festivalde, otel ve kahvaltı karşılığında o ülkelerin filmlerini yapmaya devam etti. İtalya’da Il Manifesto’ya, İngiltere’de Nerve’e, Arjantin’de Pais’e yazdı. Türkiye’de ve dünyada birçok gazete ve dergiye, ayrıca duvarlara yazı yazmaya devam ediyor. Türkiye’de NTV’ye, Polonya ve Arjantin televizyonlarına belgesel yaptı. Filmleri Rize Çay Kongresi’nde, Arjantin işgal fabrikalarında, Liverpool üniversitelerinde, sokaklarda gösterildi. Açık Radyo’da “İki Maceraperestin İnanılabilir Serüvenleri”, “Yeryüzünün Lanetlileri” ve hala sürmekte olan “Dünyanın Sokakları” programlarını yaptı. Bazı filmleri: Likya Yolu (2000), Üç Kıtada Devrialem (2001), F (2001), After (2001), Güzel Günler Göreceğiz (2003), Para Pachamama (2003), Topraksızlar (2003). Bazı Kitapları: Marcos’la On gün (2000), Firari İstanbul (2001).

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Ne olursa olsun, Hakikat?i söylemek – Mustafa Erden Kahveci

Hikmet Temel Akarsu'nun son kitabı 'Nihilist', Doğan Kitap tarafından basıldı. Tohumları, Turganyev?in kuşaklar arasındaki çatışmayı işlediği ?Babalar ve Oğullar?ında atılan...

Kapat