Patronsuzlar – Metin Yeğin

“Patronsuzlar’ Neoliberal travmaya karşı yaşamını savunan işçilerin öykülerini anlatıyor. Brezilya, Uruguay, Arjantin, Bolivya ve Venezüella da işgal fabrikalarını, madenlerini, okullarını, otellerini yani binlerce işçinin direnişini aktarıyor. Bütün bu ülkelerde “işgal fabrikaları’ kendilerine özgü farklı nitelikler taşısalar da ortak yönleri hepsinin “işçi denetiminde’ olmalarıdır. Bu yüzden Brezilya da işçilerin “işgal fabrikası-kamulaştırma’, Uruguay da “işgal fabrikası-sendika’, Arjantin de “işgal fabrikası-öz yönetim’ ve Mosconi de “Barikatçılar-doğrudan demokrasi’ uygulamaları arasında ki karşılaştırmayı ve tartışmayı da içerir. Aynı zamanda bu film-kitabın hemen ardından gelecek olan Venezüella, Bolivya film-kitaplarıyla birlikte dünyanın en geniş kapsamlı “Patronsuzlar’ çalışması durumundadır. Yine bu kitapla birlikte ikincisini yayınladığımız, “Topraksızlar’ film kitabıyla birlikte “Neoliberalizme karşı direniş’ üçlemesinin parçalarını meydana getiriyor. Ve bütün bu anlatılanlar aslında uzakta masalsı ülkelerde olan pembe rüyalar değil, Neoliberalizmin kıskacında bizim kendi öykülerimizdir.

?Metin?in gerçekleştirdiği bu çalışmalar, Türkiyeli aktivistler, militanlar ve toplumsal hareketlerin öğrencileri açısından büyük bir örnek taşıyor.? James Petras

?Bu kitap-röportaj bütün işçi sınıfınındır. Metin Yeğin?in bu kitabı bizi de yüreklendiriyor. Çünkü işgal fabrikası mücadelesinin, tarihsel olarak kolektifi zafere taşımasında ki payını yansıtıyor. Metin Yeğin?in bu çalışmasının mutlaka okuması gerektiğini söyleyebilirim.?
Brezilya İşgal fabrikaları konseyi koordinatörü Serge Goulart

Kitabın Künyesi
Patronsuzlar
Metin Yeğin
Versus Kitap
Basım Tarihi : 09 – 2006
220 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here